PAP/Rynek Zdrowia | 08-04-2013 13:04

WHO: wirus H7N9 na razie nie zagraża zdrowiu publicznemu

Przypadki zarażenia się ludzi wirusem ptasiej grypy H7N9, stwierdzone w ostatnich miesiącach w Chinach, są nieliczne i nie stanowią powodu do paniki - zapewniła w poniedziałek (8 kwietnia) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Wirusem zaraziło się w Chinach od lutego 21 osób, z których sześć zmarło. - Dotychczas stwierdziliśmy sporadyczne przypadki zachorowań na tę rzadką chorobę i być może tak już pozostanie. Nie ma podstaw do przesadnych reakcji czy paniki - oświadczył przedstawiciel WHO w Chinach Michael O'Leary.

- Mamy do czynienia ze stosunkowo niewielką liczbą poważnych przypadków, które wiążą się z konsekwencjami dla zdrowia tych osób, jednak na obecnym etapie nie są to konsekwencje dla zdrowia publicznego - podkreślił. 

Przedstawiciel WHO zastrzegł, że danych na temat innych szczepów grypy nie można odnieść do szczepu H7N9. - H7N9 to wirus od pewnego czasu przenoszący się na ludzi. Sposobu, w jaki się zachowuje, nie można przewidzieć na podstawie wzorców zaobserwowanych w przypadku innych szczepów grypy - powiedział O'Leary. 

Dodał, że poza Chinami nie stwierdzono przypadków zarażenia wirusem H7N9. Wcześniej nie przenosił się na ludzi. Przypadki zachorowań wywołały powszechne obawy, a w chińskim internecie i prasie pojawiły się opinie, że władze za długo zwlekały z ogłaszaniem kolejnych zarażeń. 

Agencja Reuters przypomina, że w 2003 roku chińskie władze początkowo próbowały ukrywać informacje na temat epidemii zespołu ciężkiej niewydolności oddechowej SARS, w wyniku której zmarło 10 proc. z 8 tys. zarażonych osób. W przypadku H7N9 argumentowano, że długo trwała identyfikacja tego wirusa.