WHO: spada liczba ofiar gruźlicy i malarii Prątki Kocha.

Światowa Organizacja Zdrowia publikuje pozytywny bilans swoich osiągnięć w zakresie zwalczania gruźlicy i malarii na świecie.

W ciągu ostatnich 15 lat wyleczono z gruźlicy 36 mln chorych. Dzięki strategii DOTS, ratuje się przeciętnie 90 proc. chorych – donosi Radio Watykańskie.

DOTS jest nowoczesną strategią walki z gruźlicą opracowaną przez WHO. Dla skutecznej realizacji strategii niezbędne jest m.in. zaangażowanie rządu w walkę z gruźlicą  poprzez opracowanie i finansowanie Narodowego Programu Zwalczania Gruźlicy, oparcie diagnostyki chorych na gruźlicę o badania bakteriologiczne, wdrożenie w skali całego kraju u wszystkich chorych bezpośrednio nadzorowanego leczenia krótkoterminowego, zapewnienie ciągłej dostępności i bezpłatności wszystkich potrzebnych choremu leków przeciwprątkowych.

Spada liczba ofiar malarii. Dzieje się to w skutek uzyskania od donatorów prawie dwóch miliardów dolarów na finansowanie profilaktyki i leczenia choroby. W wielu krajach, permanentnie zagrożonych malarią, udało się w ciągu ostatnich lat aż o 50 proc. zmniejszyć ilość zachorowań na malarie.

Malaria jest obecnie jedną z trzech najważniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych w świecie. Większość przypadków malarii przypada na rejony Afryki na południe od Sahary.

W 2008 roku uznano oficjalnie dzień 25 kwietnia jako Światowy Dzień Malarii. Zastąpił on Światowy Dzień Afryki, ustanowiony przez liderów 44 państw afrykańskich, gdzie malaria występuje endemicznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH