Liczba osób chorych na gruźlicę pozostawała stabilna na świecie w 2007 r., ale podwójne zakażenia: tą chorobą i HIV spowodowały dużo więcej ofiar śmiertelnych, niż dotychczas sądzono - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.

Jedna czwarta zgonów spowodowanych przez gruźlicę - czyli 456 tys. na 1,75 mln zgonów - miała związek z HIV - czyli dwukrotnie więcej, niż wcześniej przypuszczano - ujawniła WHO, przedstawiając światowy raport na temat walki z gruźlicą.

Według dyrektora wykonawczego Światowego Funduszu Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią, Michela Kazatchkine'a, gruźlica powoduje wśród osób zakażonych HIV więcej zgonów niż jakakolwiek inna choroba.

Jak podkreśliła w komunikacie dyrektor generalna WHO Margaret Chan, państwa powinny w związku z tym jak najszybciej podjąć działania w celu zapobiegania i leczenia gruźlicy u osób zakażonych HIV oraz poddać badaniom pod kątem HIV wszystkich chorych na gruźlicę.

Jak ocenia WHO, liczba nowych zachorowań na gruźlicę w 2007 r. była „stabilna”, wyniosła bowiem 9,27 mln, podczas gdy w 2006 r. 9,24 mln, a w 2000 r. - 8,3 mln. Ten lekki wzrost w liczbach bezwzględnych ma związek ze wzrostem ludności świata - podkreśla WHO.

Organizacja uważa jednak, że spadek zachorowań na gruźlicę w stosunku do liczby ludności jest zbyt powolny. W 2007 r. wskaźnik ten wynosił 139 na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy w „rekordowym” roku 2004 sięgał 142.

- Spadek wynosi więc 1 proc. rocznie, co sprawia, że potencjalnie wytępilibyśmy gruźlicę w bardzo dalekiej przyszłości, za kilka wieków, jeśli nie tysiącleci - zaznaczył odpowiedzialny za kwestie gruźlicy w WHO Mario Raviglione.

WHO wyraziła też zaniepokojenie, że jedna trzecia zachorowań na gruźlicę na świecie pozostaje niezdiagnozowana, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się tej choroby.

Organizacja szacuje przy tym liczbę chorych na odporne szczepy gruźlicy na 500 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH