WHO: maleje skuteczność leczenia gruźlicy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że maleje skuteczność leczenia nowych przypadków gruźlicy w Europie i krajach poradzieckich.

W ogłoszonym w czwartek raporcie WHO podaje, że w regionie europejskim w 2008 r. na gruźlicę chorowało 460 tys. osób. Nowych przypadków w regionie europejskim (obejmującym Europę z Turcją, ale bez Bałkanów Zachodnich, oraz obszar poradziecki) zarejestrowano 82 tys. przypadków – informuje raport Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Regionalnego Biura WHO na Europę, poświęcony kontroli gruźlicy w Europie w 2008 roku.

Według dokumentu, skuteczność leczenia nowo wykrytych przypadków gruźlicy w europejskim regionie WHO w 2007 roku zmalała do 70,7 proc. (w 2006 roku wynosiła 73,1 procent). Spadek zachorowań zanotowany w latach 2007-2008 jest najmniejszy na przestrzeni ostatnich czterech lat.

W ciągu ubiegłych pięciu lat na obszarze Unii Europejskiej nie doszło do znaczącej poprawy skutecznego leczenia gruźlicy – stwierdza raport. Na obszarze UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego jedynie 51,8 proc. wcześniej leczonych przypadków gruźlicy i 79,5 proc. nowo wykrytych przypadków leczono z sukcesem.

– Gruźlica najsilniej uderza w najbiedniejszych i najmniej odpornych. Razem z naszymi partnerami musimy potraktować to jako najpilniejszą sprawę. Wzywam państwa członkowskie do umieszczenia kontroli gruźlicy wśród najwyższych priorytetów zdrowia publicznego i udostępnienia stosownych środków w celu skutecznego wdrożenia Strategii Powstrzymania Gruźlicy – powiedziała regionalna dyrektor WHO na Europę Zsuzsanna Jakab.

WHO przyznała też, że nie jest w stanie stwierdzić, czy wygrywa walkę z oporną na leki postacią gruźlicy. Według organizacji niemal połowa jej przypadków występuje w Chinach i Indiach, w których notuje się po ok. 100 tys. nowych zachorowań rocznie.

Jednak wysoki wskaźnik lekoopornych szczepów gruźlicy występuje także we wschodniej Europie i Azji Środkowej, przy czym prawie 60 proc. zachorowań przypada na niektóre rejony Tadżykistanu i Uzbekistanu.

Uważa się, że ze wszystkich przypadków gruźlicy na świecie ok. 4 proc. to jej formy lekooporne. Według WHO w roku 2008 liczba chorych na lekooporną gruźlicę wyniosła 390-510 tys., z czego ok. 150 tys. chorych zmarło. Liczby te oparte są na symulacji i obarczone dużym marginesem błędu.

Raport opiera się na informacjach z 38 krajów, nie przedstawia więc pełnego światowego zasięgu gruźlicy i dlatego nie sposób ocenić, czy liczba opornych form choroby rośnie, czy maleje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH