WHO: liczba ofiar wirusa Ebola przekroczyła już 4 tysiące

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od początku epidemii wirusem Ebola zaraziło się blisko 8,4 tys. osób; zmarło ponad 4 tys. Liczba przypadków podwaja się co dwa, trzy tygodnie - poinformował w piątek (10 października) David Nabarro, wysłannik ONZ ds. Eboli.

Nabarro zaznaczył na poświęconym tej chorobie briefingu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że bez "masowej mobilizacji do walki z epidemią w niemal każdym kraju", każdej organizacji dobroczynnej i wśród wielu organizacji pozarządowych, "rzeczą niemożliwą będzie szybkie opanowanie tej choroby i świat będzie zawsze już żył z wirusem Ebola".

Nabarro dodał, że w ciągu 35 lat pracy lekarza specjalizującego się w zdrowiu publicznym nigdy jeszcze nie zetknął się z tak niebezpiecznym wyzwaniem, jak obecna epidemia, ponieważ choroba rozprzestrzenia się z okolic wiejskich na miasta, metropolie i cały region "i ma wpływ na cały świat".

Wysłannik ONZ poinformował w piątek, że po jego apelu o zebranie 1 mld dolarów na walkę z Ebolą w Afryce Zachodniej zdołano zgromadzić tylko 25 proc. tej sumy. W krajach dotkniętych chorobą brakuje też przeszkolonego personelu medycznego.

W Liberii, Sierra Leone, Gwinei, Nigerii i USA zmarły z powodu Eboli 4033 osoby - podaje WHO dane z 8 października; nie uwzględniają one ofiar w Hiszpanii i Senegalu. W odrębnym ognisku epidemii w Demokratycznej Republice Konga zmarło 43 spośród 71 chorych. Nie ma na razie żadnych oznak, by udało się zahamować postępy epidemii.

Wiele linii lotniczych, które oferują usługi polegające na ewakuowaniu chorych, rezygnuje z przewożenia pacjentów z Afryki Zachodniej, ponieważ coraz więcej krajów zabrania tak zwanym powietrznym ambulansom śródlądowania w celu uzupełnienia paliwa - podaje Reuters. Dwie największe firmy w tej branży - International SOS i Allianz Worldwide Care - poinformowały, że nie będą przewoziły pacjentów z "aktywnymi klinicznymi symptomami Eboli" - głosi komunikat International SOS.

Specjaliści od ubezpieczeń medycznych oceniają, że ewakuowanie jednej chorej osoby z Afryki Zachodniej to koszt rzędu 72 tys. do 104 tys. dol. Rzecznik International SOS powiedział również w rozmowie z Reuterem, że wielu chorych jest w tak ciężkim stanie, że nie można ich transportować.

Członek komisji sił zbrojnych Senatu USA, Republikanin James Inhofe, który w czwartek zablokował uruchomienie dodatkowych funduszy Pentagonu na walkę z Ebolą, poinformował w piątek, że zezwala na przeznaczenie 750 mln dolarów z funduszy Pentagonu na ten cel. "Po rozważeniu tej sytuacji uznałem, że epidemia osiągnęła taką skalę, że jedyną organizacją na świecie, która jest w stanie dostatecznie szybko zareagować na ten kryzys, jest armia USA" - oznajmił Inhofe w komunikacie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH