WHO: informacja o zakażeniach szpitalnych

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że w krajach rozwiniętych od 5 do 12 proc. hospitalizowanych pacjentów ulega zakażeniom. Oddziały intensywnej terapii podwyższają tę statystykę - może tam chorować z powodu zakażeń 51 proc. pacjentów.

 Z kolei u pacjentów przechodzących operacje 2-3 proc. doznaje zakażeń.

WHO przypomina, że infekcje nabywane w zakładach opieki zdrowotnej (HCAI) pojawiają się we wszystkich krajach niezależnie od poziomu zamożności. Z informacji WHO wynika jednak, że w krajach rozwijających się są one częstsze i występują u 15,5 proc. pacjentów. Zakażenia pooperacyjne stanowią tam 31 proc.

Przypadkowe zakażenia przedłużają pobyt w szpitalu, długoterminowo ograniczają sprawność pacjenta, zwiększają odporność na ratujące życie leki, podwyższają koszty opieki medycznej zarówno dla ośrodków zdrowotnych, jak i dla pacjentów, mogą również skończyć się śmiercią.

Jak obliczyło WHO, w Europie każdego roku ponad 4 mln pacjentów dotyka 4,5 mln epizodów HCAI, co powoduje 16 mln dodatkowych dni pobytu w szpitalu, ok. 37 tys. zgonów i wydatki w granicach 7 bln euro rocznie.

Zebranie dokładnych danych nie jest proste; mimo że w wielu krajach istnieją odpowiednie systemy monitorującr tego rodzaju zakażenia, to w krajach o dochodzie średnim i niskim takich systemów brakuje.

WHO zaznacza, że pomocne w zapobieganiu zakażeniom szpitalnym jest wprowadzanie nadzoru całego systemu szkoleń, edukacji i dobrej komunikacji, a także użytkowania narzędzi i urządzeń we właściwy sposób oraz zapewnienie praktyki optymalnej higieny rąk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH