WHO: depresja wśród największych zagrożeń dla nastolatków

Depresja jest głównym powodem występowania chorób i niepełnosprawności u młodych ludzi na świecie, a samobójstwo jedną z trzech najczęstszych przyczyn śmierci; w 2012 r. zmarło 1,3 mln osób w wieku 10-19 lat - alarmuje WHO w opublikowanym w środę (14 maja) raporcie.

- Świat nie poświęcał dotąd dość uwagi zdrowiu młodych ludzi. Mamy nadzieję, że ten raport to zmieni - podkreśliła Flavia Bustreo, wicedyrektor WHO ds. zdrowia rodziny, kobiet i dzieci.

"Okres dorastania jest ważnym etapem w rozwoju człowieka, bo to wtedy można kłaść fundamenty pod zdrowe życie" - podkreśla w komunikacie prasowym.

Wiele chorób i nawyków związanych ze zdrowiem zaczyna się lub wzmacnia właśnie na tym etapie życia. "Problemy zdrowotne i nawyki pojawiające w okresie dorastania - takie jak picie alkoholu, palenie tytoniu, nawyki żywieniowe i związane z aktywnością fizyczną, otyłość - mają duży wpływ na zdrowie i rozwój dzisiejszych nastolatków i mogą mieć destrukcyjny wpływ na ich zdrowie i życie, gdy dorosną" - zaznaczono.

Na potrzeby raportu "Zdrowie nastolatków na świecie" przeanalizowano politykę zdrowotną adresowaną do osób w wieku 10-19 lat w 109 krajach. W 84 proc. krajów szeroko pojętemu zdrowiu nastolatków poświęca się "trochę uwagi", trzy czwarte skupia się na zdrowiu seksualnym, jedna trzecia na spożywaniu alkoholu i paleniu tytoniu, a tylko jedna czwarta zajmuje się problemami natury psychologicznej.

Obecnie na świecie żyje 1,2 mld nastolatków, którzy stanowią 16,4 proc. ludności. "W miarę jak ta rzesza będzie dorastać, inwestycje poniesione w tym okresie na rzecz ich zdrowia, edukacji i umiejętności będą miały ważne konsekwencje dla społecznego i gospodarczego rozwoju ich krajów" - podano w raporcie.

Autorzy dokumentu zwracają uwagę, że wielu nastolatków z określonych grup jest bardziej niż ich rówieśnicy narażonych na szkodliwe czynniki i zachowania. Chodzi m.in. o osoby niepełnosprawne, cierpiące na nieuleczalne choroby, marginalizowane z powodu orientacji seksualnej lub pochodzenia, mieszkające na obszarach odległych lub dotkniętych katastrofą naturalną czy konfliktem zbrojnym, pochodzące z domów, gdzie dochodzi do przemocy domowej, czy pozbawione dostępu do usług medycznych i edukacji.

Depresja jest głównym powodem występowania chorób i niepełnosprawności u dorastających dziewczyn i chłopców w wieku 10-19 lat, a samobójstwo jest na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonów. Z niektórych badań wynika, że u połowy osób z zaburzeniami psychicznymi pierwsze symptomy wystąpiły przed 14. rokiem życia.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH