WHO: 10 proc. dzieci na świecie rodzi się przedwcześnie W krajach rozwiniętych wcześniaki mają znacznie większą szansę na przeżycie

Większość wcześniaków rodzi się w krajach biednych, gdzie ich szanse na przeżycie są niewielkie.

WHO informuje, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba przedwczesnych porodów „dramatycznie wzrosła" również w wielu krajach rozwiniętych, szczególnie w USA i Europie.

W artykule opublikowanym w styczniowym biuletynie organizacji na podstawie danych z okresu od połowy lat 90. do 2007 roku obliczono, że 85 proc. porodów przed upływem 37. tygodnia ciąży ma miejsce w Azji i Afryce.

Jednak procentowo najwięcej przedwczesnych porodów jest w Afryce (12 proc.) i Ameryce Północnej (10,6 proc.). Dla porównania: w Europie takich porodów jest 6,2 proc. a w Ameryce Łacińskiej 9,1 proc.

Wiele wcześniaków w Azji i Afryce nie ma dostępu do odpowiedniej opieki medycznej. Dziecko urodzone tam w 32. tygodniu ciąży i ważące mniej niż dwa kilogramy ma niewielkie szanse na przeżycie.

Dla porównania: noworodek, który przyszedł na świat w 32. tygodniu ciąży w kraju rozwiniętym, ma takie same szanse na przeżycie, jak dziecko urodzone w normalnym terminie. Dane z USA pokazują, że dzieci urodzone między 22. a 25. tygodniem ciąży na przeżycie mają 50 proc. szans, a połowa z nich nie będzie miała poważnych komplikacji zdrowotnych.

Znaczna liczba przedwczesnych porodów w Azji, głównie na subkontynencie indyjskim, gdzie średnia wynosi 11,4 proc.) i w Afryce, gdzie w południowych regionach kontynentu średnia to aż 17 proc., spowodowana jest brakiem leków do walki z infekcjami, na jakie cierpią matki w czasie ciąży.

Rosnąca liczba wcześniaków w krajach najbogatszych, nie tylko w USA, ale też w Wielkiej Brytanii lub krajach skandynawskich, wynika z wpływu nowoczesnych technologii medycznych i zmian w stylu życia. W krajach z zaawansowanym systemem opieki medycznej na dzieci decyduje się coraz więcej kobiet po 34. roku życia, rośnie liczba cesarskich cięć i rozwijają się metody wspomaganego rozrodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH