W zakładach penitencjarnych jest za mało kadry medycznej, a wielu lekarzy pracuje na część etatu i nie jest dostępnych po godzinach pracy. Brakuje także, bardzo tam potrzebnych, psychiatrów. To zdaniem Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich poważny problem.

Rzecznik prasowy Służby Więziennej mjr Luiza Sałapa przyznała, że są problemy z pozyskaniem kadry medycznej. Jej zdaniem wynikają m.in. z niskich płac oraz specyfiki pacjentów, którzy są trudną grupą, często zaniedbaną pod względem zdrowotnym, w której jest też wielu symulantów. Podkreśliła, że w aresztach i więzieniach badaniom lekarskim poddawani są wszyscy osadzeni, stąd duża wykrywalność chorób.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił natomiast uwagę na wzrost zakażeń wśród osadzonych wirusem HCV (od 280 przypadków w 2006 do 533 w 2007 roku), a także wysoką liczbą zachorowań na gruźlicę i świerzb.

W czwartek podczas konferencji prasowej w Areszcie Śledczym w Warszawie-Grochowie Janusz Kochanowski przedstawił także wyniki kontroli przeprowadzanych w ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji.

Jak wyjaśnił, jest to nowa fstruktura powołana przez rząd w styczniu tego roku zgodnie z zapisami Konwencji ONZ ws. zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania. Z danych Zespołu wynika, że w zeszłym roku w polskich zakładach penitencjarnych doszło do 219 prób samobójczych, 36 samobójstw. Łącznie z różnych przyczyn zmarło 154 osadzonych, odnotowano takze 1985 przypadków tzw. samouszkodzeń, 6 gwałtów, 89 przypadków znęcania się nad współwięźniami oraz 63 uszkodzenia ciała.

Od początku tego roku do końca sierpnia zmarło 100 skazanych, Służba Więzienna ujawniła 427 przypadków pobicia osadzonego, 144 próby samobójcze oraz 1454 samouszkodzenia ciała. Doszło do 8 gwałtów, 59 przypadków znęcania się i 26 pobicia skutkującego ciężkim uszkodzeniem ciała.

Mjr Luiza Sałapa zaznaczyła, że porównaniu do innych krajów europejskich liczba samobójstw w polskich placówkach nie jest duża.  

- Każde z nich jest nieszczęściem i każde jest szczegółowo badane. Ale 36 samobójstwa na blisko 90 tys. osadzonych to nie jest dużo. Polska ma współczynnik 3,9 samobójstw na 10 tys. osadzonych, tymczasem Francja - 21,2, Dania - 19,4, a Luksemburg - prawie 30 - poinformowała.

- Każdy dyrektor dokłada starań, żeby jak najmniej było samobójstw i innych nadzwyczajnych wypadków. Ale przy przepełnieniu więzień, które utrzymuje się od 2000 roku, nie zawsze się to udaje - mówiła. Poinformowała, że obecnie w Polsce jest prawie 84,5 tys. osadzonych, a przeludnienie w więzieniach wynosi ponad 107 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH