W tym roku w aglomeracji śląskiej już dziewięć dni z alarmem smogowym Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

W  tym roku już przez dziewięć dni w woj. śląskim obowiązywał alarm smogowy; podczas gdy np. w 2015 r. był to jeden dzień - przekazał w poniedziałek (27 lutego) Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Wskazał przy tym na "wyjątkowo niesprzyjającą" w tym roku pogodę.

Podczas zorganizowanej w poniedziałek, 27 lutego w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach konferencji pt. "Niska emisja - jak skutecznie ją zwalczyć", wojewódzki inspektor Tadeusz Sadowski m.in. przedstawił analizy dotyczące poziomu zanieczyszczeń powietrza z ostatnich lat i odniósł je do pierwszych danych z 2017 r.

Według jego danych w 2015 r. średnioroczne stężenia pyłu zawieszonego PM10, będącego ważnym składnikiem smogu, mieściły się w przedziale od 70 proc. do 140 proc. poziomu dopuszczalnego (wynoszącego 40 mikrogramów na metr sześc). Roczne średnie stężenia były wyższe niż 40 mikrogramów na 13 spośród 24 stanowisk pomiarowych, z których wyniki wykorzystano do oceny.

Wojewódzki inspektor zaznaczył, że trend pod tym względem w latach 2014-2015 był minimalnie spadkowy. - I to się dzieje od wielu lat - wskazał.

Również podając liczby przekroczeń dopuszczalnego poziomu średnich stężeń 24-godzinnych pyłu PM 10 - przy normie dobowej 50 mikrogramów - Sadowski mówił, że trend w latach 2014-2015 był malejący, choć liczba dni z przekroczeniami wartości dobowych utrzymywała się znacznie powyżej dopuszczalnych 35 dni.

Według danych WIOŚ w 2015 r. liczba dni z przekroczonymi średnimi stężeniami dobowymi pyłu PM10 np. w Gliwicach wyniosła 110 dni, w Katowicach 91 dni, a w Pszczynie 117 dni.

Pod względem wartości związanych z obowiązkiem informowania społeczeństwa o wysokich stężeniach pyłu PM 10 w powietrzu, w 2015 r. poziom informowania o możliwości przekroczenia poziomu alarmowego (średnio 200 mikrogramów na metr sześc. w ciągu doby) został osiągnięty w woj. śląskim przez 9 dni, a poziom alarmowy (300 mikrogramów) przez 1 dzień.

Sadowski zaznaczył, że wyniki pomiarów pyłu zawieszonego PM 10 w 2016 r. są "mniej więcej podobne", jak w poprzednim roku, natomiast dane te są jeszcze badane.

- Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że ten rok będzie nieco inny. Sezon 2016-2017: aura wyjątkowo nie sprzyjała - zaznaczył przypominając o zależności poziomu zanieczyszczeń w powietrzu od pory roku i pogody.

- Przekroczenia - poziom informowania i stan alarmowy - występują w okresie grzewczym, wtedy kiedy jest włączone ogrzewanie budynków mieszkalnych i są szczególnie niekorzystne warunki: niskie temperatury, brak wiatru bądź niewielka jego prędkość, brak opadów atmosferycznych, mgła. To się dzieje w tym roku i to się działo w końcówce ub. roku - zaznaczył specjalista.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH