Przeszło 50 placówek zabiega o certyfikat

Ból nieleczony albo leczony źle bywa przyczyną powikłań pooperacyjnych i znacznie wydłuża czas hospitalizacji.

– A to oznacza dodatkowe koszty – mówi Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, który od ponad roku posiada certyfikat, a wcześniej realizował pilotażowy program leczenia bez bólu.

W staraniach o uzyskanie certyfikatu nie bez znaczenia jest także wizerunek szpitala. Chorzy, dla których strach przed bólem jest jedną z największych obaw przedoperacyjnych, chętniej wybierają te placówki, które oszczędzają im zbędnego cierpienia.

– Jako menedżer muszę zachęcać pacjentów do korzystania z naszych usług, ale mam poczucie, że dobra opinia o szpitalu działa też na naszą niekorzyść – dodaje Renata Ruman-Dzido. Jej szpital na skutek nadwykonań już teraz przekroczył kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia o 6 mln zł.

Jak dotąd NFZ nie finansuje odrębnej procedury uśmierzania bólu.

Sami pacjenci cieszą się jednak z zainteresowania placówek służby zdrowia certyfikatem „Szpital bez bólu”. Jak wynika z szacunkowych danych ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany u ponad połowy pacjentów!

– Dlatego tak ważne są akcje medialne, które przekonują dyrektorów placówek służby zdrowia do zmian w sposobie myślenia o bólu – mówi prof. Jan Dobrogowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, które przyznaje certyfikaty „Szpital bez bólu”.

W tej chwili o tytuł szpitala, w którym pacjenci nie cierpią niepotrzebnie, stara się 46 placówek i 8 oddziałów z całej Polski.

W czerwcu 2008 roku PTBB opracowało i opublikowało nowe zalecenia dotyczące uśmierzania bólu pooperacyjnego. Nowe wytyczne zwracają szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa podawania leków przeciwbólowych oraz na konieczność regularnego monitorowania bólu pooperacyjnego i edukacji personelu w zakresie uśmierzania bólu.PTBB w celu promocji najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego w szpitalach wprowadziło program certyfikacji pod nazwą „Szpital bez bólu”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH