W "tramwajach zwanych pożądaniem" będą edukować na temat HIV Problem zakażenia dotyczy 36-45 tys. osób, spośród których przynajmniej połowa o tym nie wie Fot. Archiwum

W maju na ulice polskich miast wyjadą specjalne tramwaje, aby edukować młodych ludzi na temat HIV. W czasie weekendowych wieczorów pojawią się w dziewięciu miastach, na trasach obejmujących najbardziej popularne kluby nocne. To element akcji "Tramwaj zwany pożądaniem".

Akcję - już po raz piaty - organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz profilaktyką zakażeń przenoszonych drogą płciową, w szczególności zakażeń HIV.

- Chciałabym, aby nasza inicjatywa wpłynęła na zmianę nastawienia młodych do wykonywania testów w kierunku HIV. W społeczeństwie zakorzenionych jest ciągle mnóstwo stereotypów na temat wirusa, które skutecznie blokują osoby młode przed testowaniem się. Strach przed potencjalnie pozytywnym wynikiem testu jest często silniejszy od racjonalnych przesłanek, które jasno wskazują, że z dodatnim wynikiem testu przy odpowiedniej farmakoterapii można w pełni cieszyć się życiem - mówi Anna Rewekant z IFMSA-Poland, Koordynator Narodowy ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS.

Jak dodaje, fakt, że młode osoby najczęściej podejmują ryzykowne zachowania seksualne, powinien szczególnie zwrócić ich uwagę na ryzyko zakażenia HIV. - To, że młodzi ignorują ten temat, potwierdza tyko jak ogromne są luki w wiedzy na temat chorób przenoszonych drogą płciową w polskim społeczeństwie - ocenia Rewekant.

- Aktualnie prawie 60 proc. osób żyjących na świecie z HIV to ludzie poniżej trzydziestki, a co 10. seropozytywny Polak zakaził się przed dwudziestką. Przemyślana edukacja młodych w obszarze zakażeń HIV jest więc nieodzowna - dodaje koordynator programu Pozytywnie Otwarci Paweł Mierzejewski.

Podczas tegorocznej edycji projektu "tramwaje zwane pożądaniem" pojawią się w dziewięciu miastach, w których będą jeździć przez kilka godzin w czasie wybranych weekendowych wieczorów na trasach obejmujących najbardziej popularne kluby nocne. Tramwaje (lub specjalnie przystosowane autobusy) będą w tym roku kursować w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Katowicach, Szczecinie, Białymstoku (w maju) oraz Gdańsku (tam tramwaj pojawi się w grudniu, w okolicach Światowego Dnia AIDS).

Jazdę umilać będą pasażerom DJ-e; w każdym z pojazdów będzie obecny zespół edukatorów, składający się ze studentów medycyny, którzy pełnić będą funkcję Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych. W każdym pojeździe usytuowane zostaną również stanowiska z materiałami edukacyjnymi, prezerwatywami oraz wskazówkami na temat najbliższych placówek, w których można wykonać test w kierunku HIV.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH