Wyniki przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Centralny Ośrodek Wczesnego Wykrywania Raka Piersi (COWWRK) kontroli pracowni mammograficznych nie brzmiały optymistycznie. Większość zdjęć nie spełniała jakościowych wymogów. Idzie jednak ku lepszemu.

W niektórych województwach, jak np. w Świętokrzyskiem wykonane zdjęcia oceniają konsultanci wojewódzcy. Na prośbę wojewody Bożentyny Pałki-Koruby, wojewódzki konsultant w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej dr Jacek Heciak obejrzał i ocenił zdjęcia wykonywane w szpitalach w Sandomierzu, Ostrowcu i Opatowie, wcześniej zakwestionowe  przez COWWRK. Jego zdaniem zdjęcia są czytelne i nie trzeba ich powtarzać. Regulacja sprzętu – jak twierdzi wystarczyła, by rozwiać wątpliwości.

O wynikach kontroli zdjęć mammograficznych przed kilkoma miesiącami było bardzo głośno. Zaistniała obawa, że część wyników badań jest zafałszowana i że wskutek nienajlepszych jakościowo zdjęć, wykonywanych w ramach badań przesiewowych  „przegapiono” część przypadków raka piersi. Na wszelki wypadek, gdy pojawiały się wątpliwości co do obrazu diagnostycznego, pacjentki były kierowane do ośrodków onkologii. Najczęściej niepotrzebnie.

W opinii specjalistów przyczyną podstawową nietrafionych diagnoz jest mentalność i brak świadomości, że na diagnozę, na prawidłowe rozpoznanie obrazu mają wpływ dobrze pracujące aparaty i właściwe miejsce, w którym robiony jest opis, a w miejscu tym powinny być zasłonięte okna i świecić równo i jasno dobrej jakości negatoskopy. Wpływ ma również wywoływarka i sposób mieszania odczynników chemicznych.

– Niewłaściwy proces wywoływania może wypaczyć obraz mammografii obniżając kontrast i ostrość zdjęcia, nie wspominając o artefaktach, których przyczyną może być zwykły kurz, co ma istotny wpływ na jakość zdjęcia – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl dr Ewa Wesołowska, kierownik Pracowni Mammografii w Centrum Onkologii w Warszawie. –  Sam proces wywoływania, niezależnie od aparatu rentgenowskiego, ma ogromny wpływ na kontrast i czytelność obrazu mammograficznego. 

W tym roku przeprowadzana jest kolejna kontrola pracowni mammograficznych, a jej wyniki będą znane w grudniu. Wszystko jednak wskazuje na to, że szefowie placówek medycznych, w których funkcjonują pracownie mammograficzne zaczęli przykładać wagę do  jakości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH