W kraju niepokojący wzrost zakażeń HIV u osób w wieku 50+

Odsetek zakażeń HIV wśród osób 50+ rośnie szybciej niż wśród osób poniżej czterdziestki. Dlatego tegoroczna edycja kampanii społecznej "Projekt Test", zachęcajaca do robienia badań w kierunku HIV, skierowana będzie do osób po 50. roku życia - podali jej organizatorzy.

Hasło kampanii, która porusza problem seksualności i profilaktyki HIV/AIDS w grupie osób po 50. roku życia, to "Manifest 5.0: Chcemy całego życia!". Jej celem jest zwrócenie uwagi, że osoby w tym wieku zakażają się HIV w ten sam sposób, co osoby młodsze, jednak mają mniejszą wiedzę na temat sposobów zapobiegania szerzeniu się wirusa.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że poziom wiedzy na temat bezpiecznego seksu w grupie 50+ jest znacznie mniejszy niż wśród młodzieży. Ponadto, do wzrostu odsetka zakażeń wśród osób po 50. roku życia przyczynia się przekonanie, że "w pewnym wieku" ludzie nie uprawiają już seksu i w związku z tym nie są narażeni na zakażenie wirusem HIV.

Jak pokazują badania, stwierdzenie to jest jednak mitem, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - po skończeniu 50. lat potrzeby seksualne nie ulegają zmniejszeniu. Eksperci informują, że ponad połowa osób po pięćdziesiątce uprawia seks kilka razy w miesiącu.

Z badań National Survey of Sexual Health and Behavior, na które powołują się organizatorzy kampanii, wynika, że single w wieku dojrzałym wykazują większą skłonność do nieodpowiedzialnych zachowań seksualnych niż osoby młodsze.

Ponieważ nie muszą się już przejmować niechcianą ciążą, niechętnie używają prezerwatyw i nie postrzegają seksu bez zabezpieczenia jako zachowania ryzykownego. W efekcie, w grupie wiekowej 45-60 prezerwatywy stosowane są w zaledwie co 10 akcie seksualnym. Wśród osób powyżej 60. roku życia odsetek ten jest jeszcze niższy

- Debata publiczna przepełniona jest treściami erotycznymi, a seksualność na wolnym rynku jest towarem prawie idealnym. Kiedy jednak kończy się anonimowość i przechodzi się do problemów jednostki, nagle pojawia się wstyd, zakłopotanie a czasem nawet wyparcie - tłumaczy specjalistka zdrowia publicznego i autorka kampanii Agata Kwiatkowska.

Dodaje: - Z danych epidemiologicznych wynika, że 11 proc. nowych zachorowań na AIDS występuje u osób po pięćdziesiątce. Co więcej, liczba nowych przypadków w tej grupie rośnie szybciej niż wśród osób poniżej 40. roku życia

Organizatorzy kampanii podkreślają, że osoby po 50. roku życia powinny być bardziej świadome czynników ryzyka zakażeń, zaś pracownicy ochrony zdrowia i osoby odpowiedzialne za programy z zakresu promocji zdrowia powinny zadbać o to, by przekaz dotyczący profilaktyki HIV trafił także do starszych dorosłych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH