W krajach Grupy Wyszehradzkiej jakość powietrza najgorsza W krajach Grupy Wyszehradzkie jakość powietrza najgorsza. Fot. Flickr/Marta Michoń (CC BY-ND 2.0)

Pozarządowe organizacje antysmogowe z Grupy Wyszehradzkiej (z Polski, Czech i Węgier) przyjęły wspólne stanowisko w sprawie zanieczyszczenia środowiska. W manifeście stwierdzają, że ”jakość powietrza w naszym regionie jest nadal gorsza niż w innych krajach Unii Europejskiej”.

Jak czytamy dalej, ”zanieczyszczenie powietrza wpływa negatywnie na nasze zdrowie i jakość życia. Szkodliwe substancje zawarte w powietrzu są odpowiedzialne za ponad 70 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie w państwach grupy V4, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Zła jakość powietrza powoduje poważne problemy zdrowotne i generuje ogromne koszty ekonomiczne. Biorąc pod uwagę transgraniczny charakter problemu, zanieczyszczenie powietrza to sprawa, którą państwa sąsiadujące ze sobą muszą zająć się wspólnie”.

W przesłanym nam przez Zarząd Warszawskiego Alarmu Smogowego manifeście czytamy również: ”Wszyscy chcemy żyć w regionie mniej dotkniętym skutkami zanieczyszczeń powietrza takimi jak zgony, choroby układu oddechowego i układu krążenia. Zwracamy się wobec tego do rządów naszych krajów, władz samorządowych i miejskich, by podjęły rekomendowane przez nas działania w czterech obszarach”.

W stanowisku wyodrębniono 4 takie obszary: ogrzewanie budynków, transport, przemysł, edukacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH