W drodze do sprawności po udarze mózgu - fizjoterapia Fizjoteraoia jest przydatna m.in. w poprawie sprawności osób po udarze mózgu. Fot. PTWP

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii. Fizjoterapeuci podkreślają z tej okazji, że ich dziedzina wiedzy jest szczególnie przydatna m.in. w poprawie sprawności osób po udarze mózgu.

- Fizjoterapia jest kluczową procedurą medyczną w procesie leczenia wielu grup pacjentów. U większości osób po udarze mózgu jest to działanie najważniejsze po opuszczeniu oddziału udarowego - zaznacza dr Maciek Krawczyk, ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

Aby pomóc pacjentom ze spastycznością Fundacja Udaru Mózgu oraz Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska prowadzą kampanię edukacyjną „Otwórz dłoń po udarze”. Kampania kierowana jest do wszystkich osób, które w wyniku udaru mózgu zmagają się ze spastycznością kończyny górnej. Wbrew pozorom udar mózgu nie dotyka jedynie ludzi w podeszłym wieku. Coraz częściej ulegają im także osoby młode.

Dłoń stanowi podstawowe narzędzie do wykonywania czynności manualnych. Dzięki niej możemy chwycić kubek z napojem, umyć zęby, odebrać telefon. W wyniku spastyczności, która jest częstym następstwem udaru mózgu, dłoń traci swoją dotychczasową sprawność, a tryb życia ulega diametralnej zmianie. Codzienne czynności stają się trudne do wykonania bez pomocy najbliższych osób.

Nad następstwami udaru mózgu można jednak skutecznie pracować, a spastyczność może podlegać terapii - dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom i leczeniu jakość życia osoby po udarze może ulec poprawie.

Program fizjoterapii jest zalecany jako podstawowe leczenie skutków udaru mózgu. Jest to wprawdzie proces długotrwały, jednak jego natychmiastowe podjęcie pozwala na osiągnięcie znacznej poprawy w zakresie utraconych funkcji oraz powrót do, przynajmniej częściowej, samodzielności. Fizjoterapia pomaga w przywróceniu siły mięśniowej, gibkości, zakresu ruchów, wytrzymałości, szybkości, koordynacji.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH