W dobrych dzielnicach stolicy umieralność okołoporodowa przekracza średnią krajową

Rocznie w Warszawie rodzi się ok. 20 tys. dzieci. To blisko o 70 proc. więcej niż jeszcze dziesięć lat temu. Niestety, coraz więcej dzieci w tym mieście przychodzi na świat z wrodzonymi wadami serca. Wprawdzie generalnie umieralność niemowląt w stolicy maleje, jednak musi niepokoić wzrastająca umieralność okołoporodowa.

Umieralność niemowląt - w porównaniu do wskaźników sprzed 7-8 lat - spadła o jedną czwartą. Stało się tak głównie za sprawą postępu medycyny i technologii.

Ten wskaźnik musi niepokoić
Obecnie w Warszawie na 1000 urodzeń umiera średnio ok. 5 noworodków, podczas gdy średnia dla kraju wynosi 5,6. Ostatnie badania wskazują jednak, że w stolicy dramatycznie wzrasta umieralność okołoporodowa.

- Jaskrawym przejawem tego zjawiska są dane dotyczące z dwóch stołecznych dzielnic: Żoliborza, gdzie na tysiąc urodzonych niemowląt umiera ponad 17, oraz Śródmieście, gdzie takich przypadków jest 16 - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

- To bardzo niepokojące sygnały i obecnie nie jesteśmy w stanie podać konkretnej przyczyny tego stanu rzeczy – dodaje nasz rozmówca. - Byłoby łatwiej dociec tych przyczyn, gdyby to była np. Praga, z dużym odsetkiem gorzej wykształconych i mniej zamożnych mieszkańców. W tym przypadku tak nie jest - wszak Żoliborz to miejsce zamieszkania intelektualnej elity Warszawy.

Zbyt późne ciąże
Zdaniem prof. Marii Kornackiej, wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie neonatologii, przyczyn wzrostu umieralności okołoporodowej w stolicy można upatrywać w dwóch zjawiskach: - Przybywa kobiet, które zbyt późno decydują się na powiększenie rodziny. Ciąża po 35. roku życia z natury już niesie pewne ryzyko, zarówno przedwczesnego porodu, jaki i wystąpienia wad w organizmie dziecka - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Maria Kornacka.

Dodaje, że drugą przyczyną takiego stanu jest niska dbałość o zdrowie przyszłych matek. Najczęściej ma to związek z ogólną sytuacją socjoekonomiczną tych kobiet. Wciąż zdarzają się przypadki rodzących, które w czasie ciąży nie konsultowały swojego stanu z lekarzem.

Do tego dochodzi problem palenia papierosów (ok. 30 proc. ciężarnych pali papierosy) oraz nadużywania alkoholu.

Rodzą się za wcześnie
Umieralność w okresie okołoporodowym wiąże się z martwymi urodzeniami oraz zgonami tuż po porodzie. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku: przedwczesnego porodu, wad wrodzonych oraz zakażenia bakterią wywołującą np. sepsę.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH