Coraz więcej Amerykanów cierpi na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, chorując jednocześnie na trzy i więcej chorób tego typu. Powoduje to coraz większe wydatki prywatne na leczenie - wynika z opublikowanych badań.

Autorzy najnowszych opracowań na ten temat podkreślają, że politycy powinni mieć na uwadze, iż koszty te nieproporcjonalnie obciążają chorych i zniechęcają do zażywania leków. W terapii chorób przewlekłych kluczową rolę odgrywają leki na receptę. Roczne wydatki, niepokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne, wzrosły w przeliczeniu na głowę z 427 dolarów w 1996 roku do 741 w 2005 roku, co przy uwzględnieniu inflacji oznacza, że wydatki te na osobę wzrosły o 39 procent - piszą naukowcy w dzienniku Health Affairs.

Są one o wiele wyższe w przypadku ludzi starszych. Osoba z ubezpieczeniem Medicare (osoby od 65. roku życia), cierpiąca na co najmniej trzy choroby przewlekłe wydaje rocznie na leczenie przeciętnie 2588 dolarów.

Odrębny raport opublikowany w Health Affairs pokazuje, że sumarycznie amerykańskie wydatki zdrowotne wzrosły w 2007 roku do 2,2 bln dolarów, co oznacza 7421 dolarów na osobę.

Raport ten wykazuje w oparciu o dane rządowe, że 44 procent Amerykanów w 2005 roku chorowało na co najmniej jedną z chorób przewlekłych: cukrzycę, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, raka, artretyzm, choroby serca itp. W 1996 roku cierpiało na nie 41 procent Amerykanów. Chociaż opracowanie nie wskazuje bezpośrednio na przyczyny, wzrost zachorowań wiąże się z coraz powszechniejszym siedzącym trybem życia i nadwagą.

Gwałtowniej rośnie procent Amerykanów z trzema lub więcej chorobami przewlekłymi. Ich liczba na przykład w odniesieniu do ludzi w wieku 45-64 lata skoczyła z 13 procent w 1996 roku do 22 procent w 2005 roku, a w grupie powyżej 80. roku życia - z 38 procent do 54 procent.

We wszystkich grupach wiekowych liczba chorych na trzy lub więcej chorób przewlekłych wzrosła z 7 proc. w 1996 roku do 13 proc. w 2005 roku. Nie tylko w grupie najstarszej odnotowano wzrost liczby cierpiących na choroby przewlekłe, ale także wśród ludzi w średnim wieku i starzejących się, niezależnie od płci, rasy, pochodzenia etnicznego i poziomu dochodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH