W Tuchowie uruchomili pielęgniarską długoterminową opiekę domową Fot. Shutterstock

Realizację świadczeń w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej rozpoczęło właśnie Centrum Zdrowia Tuchów (Małopolskie). Jest udzielana osobom, które nie korzystają w tym samym czasie z domowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, hospicjum domowego, stacjonarnego zakładu opiekuńczego i nie są w ostrej fazie choroby psychicznej.

Nowy rodzaj świadczeń obejmuje opiekę nad przewlekle i somatycznie chorymi przebywającymi w domu, którzy nie są zdolni do samopielęgnacji. Dotyczy osób, które nie wymagają hospitalizacji, ale ze względu na problemy zdrowotne potrzebują systematycznej opieki pielęgniarskiej.

Podstawowym warunkiem kwalifikacji, prócz skierowania lekarza pierwszego kontaktu, jest sprawność do 40 pkt w skali Barthel. Charakteryzuje ona osoby całkowicie niesamodzielne przy czynnościach takich jak spożywanie posiłków, ubieranie się czy utrzymywanie higieny osobistej.

Pielęgniarka opieki długoterminowej domowej ustala z pacjentem lub jego opiekunem/rodziną termin pierwszej wizyty, w trakcie której dokonuje oceny stanu pacjenta. Ustala także plan opieki w oparciu o rozpoznane problemy pielęgnacyjne i zapoznaje z nimi rodzinę. Opiekę sprawuje od poniedziałku do piątku w godz. 8-20.

Wizyty odbywają się we wskazanych terminach nie mniej niż 4 razy w tygodniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH