W Szczytnie szkolą się policyjne zespoły medyczne, które zabezpieczają... Policyjne zespoły medyczne kierowane są do zabezpieczania imprez masowych takich jak uroczystości religijne, imprezy piłkarskie czy zgromadzeń publicznych. Fot. Thomas Heyman/Flickr.com

Policyjne zespoły medyczne działające przy komendach wojewódzkich szkolą się w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. W skład zespołów wchodzą lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze oraz ratownicy medyczni pracujący na etatach w policji. Niosą oni pomoc poszkodowanym w czasie operacji policyjnych w strefach niebezpiecznych, do których cywilni ratownicy nie mogą wkraczać.

Koordynator warsztatów w WSPol w Szczytnie komisarz Adam Płaczek poinformował w środę (27 kwietnia), że celem szkolenia jest podniesienie umiejętności ratowania życia ludzkiego.

Jak dodał, policyjne zespoły medyczne kierowane są do zabezpieczania imprez masowych takich jak uroczystości religijne, imprezy piłkarskie czy zgromadzeń publicznych, a w tym roku w Polsce odbędą się dwa duże wydarzenia - Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO.

- Czterodniowe szkolenie w Szczytnie, w którym bierze udział 90 uczestników obejmuje część teoretyczną i warsztaty praktyczne. Szkolenie dotyczy zagadnień związanych z nowymi wytycznymi dotyczącymi resuscytacji, niesienia pomocy w przypadku urazów w ratownictwie przedszpitalnym, ratownictwie taktycznym w działaniach specjalnych policji oraz zasad postępowania w zdarzeniach masowych- wyjaśnił.

Zajęcia praktyczne odbywają się na terenie uczelni, a w role pozorantów wcielają się studenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Jak dodał komisarz Płaczek, członkowie policyjnych zespołów medycznych to lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze oraz ratownicy medyczni pracujący na etatach w policji. W przeciwieństwie do cywilnych zespołów medycznych policyjni medycy mogą być kierowani w czasie operacji policyjnych do tak zwanych stref niebezpiecznych.

- Mogą nieść pomoc w sytuacjach zagrożenia, tam gdzie doszło do użycia broni palnej, użycia niebezpiecznych narzędzi czy w strefie po wybuchu. Oprócz wysokich kwalifikacji medycznych są także policjantami, którzy wiedzą jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia - podkreślił Płaczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH