W Słupsku otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego Wicemarszałek województwa pomorskiego, Hanna Zych-Cisoń. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Oddziały szpitalne lecznictwa psychiatrycznego i terapii uzależnień, poradnie zdrowia psychicznego oraz dla osób uzależnionych znajdują się w Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Do tej pory specjalistyczna opieka oferowana była w trzech miejscach.

W czwartek (17 marca) w Słupsku uroczyście zostało otwarte Centrum Zdrowia Psychicznego, na potrzeby którego przebudowano obiekty byłego szpitala przy ul. Obrońców Wybrzeża. Przebudowa trwała ponad dwa lata i na ten cel samorząd województwa pomorskiego przeznaczył 16,22 mln zł. Placówka w nowej siedzibie przyjmuje pacjentów od początku marca.

Wicemarszałek województwa, Hanna Zych-Cisoń powiedziała PAP, że jest to centrum leczenia psychiatrycznego dla mieszkańców głównie powiatu słupskiego i okolicznych terenów. Zaznaczyła, że do tej pory opieka psychiatryczna w Słupsku realizowana była w trzech miejscach, w szpitalu i przychodni psychiatrycznej oraz w ośrodku odwykowym w Lubuczewie. - Warunki były tragiczne, a opiekę trudno było dobrze zorganizować - tłumaczy. Obecnie specjalistyczna opieka oferowana jest w jednym miejscu, w dużo wyższym standardzie.

W budynku o całkowitej powierzchni ponad 8 tys. m.kw. znajdują się m.in. oddziały całodobowe (szpitalne) lecznictwa psychiatrycznego i terapii uzależnień (dysponujące 110 łóżkami), a także Poradnia Zdrowia Psychicznego, Poradnia dla osób uzależnionych od alkoholu i środków psychoaktywnych oraz Lecznictwa Środowiskowego.

W 2015 roku szpital w Słupsku przyjął łącznie 7,2 tys. pacjentów, w tym 2 tys. na oddziałach szpitalnych, a pozostałych w systemie ambulatoryjnym.

Zych-Cisoń zwróciła uwagę, że "w opiece psychiatrycznej nie liczba łóżek i odosobnienie pacjenta są najważniejsze, ale zapewnienie profesjonalnej opieki środowiskowej, dziennego pobytu w specjalistycznej placówce czy terapii psychologicznej w komfortowych warunkach".

Przebudowa poszpitalnego budynku w Słupsku rozpoczęła się w listopadzie 2013r. W ramach modernizacji m.in. wymieniono pokrycie dachowe, stolarkę, wykonano izolację fundamentów oraz nowe instalacje centralnego ogrzewania, wodno - kanalizacyjne, wentylacji mechanicznej, klimatyzacyjnej i elektrycznej. Po remoncie obiekt jest wyposażony m.in. w systemy sygnalizacji pożaru, kontrolę dostępu, monitoring, a także w nowoczesną teletechnikę i instalację fotowoltaiczną.

Wicemarszałek powiedziała, że w obiekcie wykonano termomodernizację, zainstalowano oświetlenie LED i oszczędne ogrzewanie - Dzięki temu późniejsze koszty eksploatacyjne będą niższe - dodała. Na wiosnę mają się rozpocząć prace w parku otaczającym budynek.

W Pomorskiem są trzy duże ośrodki opieki psychiatrycznej (łącznie ze szpitalami): w Starogardzie Gdańskim, Gdańsku i w Słupsku. Zych-Cisoń przyznała, że wzrasta zapotrzebowanie na specjalistyczną opiekę psychiatryczną i psychologiczną w regionie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH