W Poznaniu zainaugurowano 9. edycję kampanii społecznej "Drugie życie" Goście konferencji prasowej inaugurującej kampanie Drugie życie. Fot. Materiały prasowy

We wtorek (25 października) w Poznaniu, w przeddzień Światowego Dnia Donacji i Transplantacji, zainaugurowano 9. edycję kampanii społecznej "Drugie życie". Młodzież z poznańskiego technikum rozda symbolicznie 1707 oświadczeń woli - tyle osób czeka obecnie w Polsce na nowy organ.

Według danych Poltransplantu, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji, w Polsce do września br. przeczepiono 723 nerki, osób oczekujących jest ponad 1000. Jak podkreślono na konferencji prasowej, po kryzysie w 2007 r. liczba przeszczepów narządów w Polsce systematycznie rosła. Według statystyk, w 2014 r. było ich w całym kraju 1531, natomiast w 2015 roku - o ok. 100 mniej. Lekarze alarmują, że tegoroczne wyniki mogą być jeszcze niższe.

- Do października wykonano tylko 1076 przeszczepów. Z 400 szpitali w kraju posiadających oddziały intensywnej terapii, w których przebywają pacjenci po śmierci mózgu, tylko 120 zgłasza dawców - podkreślili organizatorzy akcji.

Inauguracja kampanii "Drugie życie", która ma zwiększać świadomość o transplantacji, odbyła się w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu - była to pierwsza ze szkół, jaka zgłosiła się w tym roku do udziału w akcji. Młodzież rozda symboliczną liczbę 1707 oświadczeń woli - tyle osób czeka obecnie w Polsce na nowy organ. Oświadczenia woli to małe kartoniki, których wypełnienie oznacza zgodę na oddanie organów do transplantacji.

Konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej i ekspert medyczny akcji, dr hab. n. med. Maciej Głyda powiedział we wtorek, że mimo, iż kolejne edycje kampanii pokazują, jak dużo udało się już osiągnąć, to nadal pozostaje w tej kwestii wiele do zrobienia, także w odniesieniu do właściwej edukacji.

Dodał, że właśnie dzięki takim akcjom i zaangażowaniu się w nie młodzieży stopniowo wzrasta w społeczeństwie świadomość tych zagadnień.

Pierwszą edycję kampanii "Drugie życie" rozpoczęto w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu wzięło w niej udział ponad 250 tys. uczniów z 660 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali ponad 820 tys. oświadczeń woli.

Akcja "Drugie życie", organizowana przez Fresenius Medical Care Polska, jest elementem rządowego programu "Partnerstwo dla Transplantacji" w Wielkopolsce. Patronat nad akcją w regionie objęli m.in. metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, którego celem jest popularyzacja idei donacji i transplantacji narządów, obchodzony jest 26 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH