W Polsce są potrzebne hospicja dla matek rodzących nieuleczalnie chore dzieci

Białostockie Hospicjum dla Dzieci chce utworzyć hospicjum dla kobiet w ciąży, które wiedzą, że urodzą dziecko śmiertelnie chore. Dotychczas opiekę perinatalną oferuje jedynie Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Na konferencji pt. "Pediatryczna Opieka Paliatywna - problemy stare i nowe", która trwała trzy dni do soboty (20 października) w Przewięzi k. Augustowa, spotkało się na niej ok. 100 osób: lekarzy, pielęgniarek, psychologów i wolontariuszy związanych z opieką paliatywną. Jednym z tematów była opieka perinatalna. W Polsce jest tylko jedno hospicjum perinatalne, które oferuje pomoc takim matkom - Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Jak poinformował Dariusz Kuć, lekarz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, które zorganizowało konferencję, takich hospicjów dla matek powinno być w Polsce dużo więcej.

Jak zaznaczył większość kobiet w ciąży dowiadując się, że ich dziecko urodzi się śmiertelnie chore i może żyć zaledwie kilka godzin, dni albo tygodni zazwyczaj poddaje się aborcji. Kuć dodał, że jest jednak część kobiet, które chcą rodzić swoje dzieci ze względów światopoglądowych i religijnych i mają do tego prawo.

- Musimy dać im opiekę w tym czasie. Dlatego chcemy otworzyć taki oddział w naszej placówce. Chcemy przyjąć pierwszych pacjentów i będziemy próbowali to zrobić przy pomocy hospicjum w Warszawie - powiedział Kuć.

Działalność hospicjum perinatalnego polega głównie na specjalistycznej pomocy psychologicznej i duchowej, przygotowuje matkę do śmierci dziecka. Hospicja takie są popularne w Stanach Zjednoczonych. W Europie jest ich mało. Celem konferencji w Przewięzi było rozpowszechnienie wiedzy o opiece perinatalnej.

Podczas konferencji jej uczestnicy wysłuchali także cyklu wykładów na temat opieki paliatywnej w onkologii dziecięcej. Rozmawiali o zasadach żywienia dzieci w opiece paliatywnej oraz o najtrudniejszych problemach w chorobach neurodegeneracyjnych (do chorób takich należą m.in. choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane). Na konferencji poruszano również zagadnienia etyczne w podejmowaniu trudnych decyzji medycznych.

Według Kucia, w Polsce wiedza o opiece paliatywnej dzieci jest jeszcze niewielka, dlatego lekarze i osoby pracujące w tej dziedzinie muszą się spotykać i wymieniać doświadczeniami. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH