W Polsce przedwcześnie rodzi się co 14. dziecko Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

We wtorek (17 listopada) już po raz piąty w ponad 60 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka, który ma zwrócić uwagę na problem wcześniactwa.

W Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach każdego roku ok. 30 proc. dzieci przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży.

- 25 proc. maluchów nie osiągnęło wagi 2500 g. Zdecydowanie przodują tu wieloraczki - w ostatnich pięciu latach w CSK urodziło się prawie 300 par bliźniąt - poinformował podczas wtorkowego briefingu szpital.

Neonatolog z Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach doc. Małgorzata Baumert powiedziała, że szpital jest "ośrodkiem trzeciego stopnia referencyjności, czyli takim, do którego przyjmowane są pacjentki z zagrożoną ciążą, różnymi infekcjami, z cukrzycą, nadciśnieniem".

Baumert wskazała, że "w zależności od stanu, w jakim urodzi się dziecko, im jest mniejsze, im jest młodsze, tym bardziej nasilone są zaburzenia oddychania w związku z niedojrzałością płuc".

- Dlatego po urodzeniu musimy dziecko zabezpieczyć. Najczęściej układamy go w inkubatorze. Następnie zaburzenia oddychania leczymy przy pomocy aparatów. Jest to respirator - dziecko intubujemy, czyli wkładamy rurkę do tchawicy, ponieważ ono samo nie oddycha, albo bardzo słabo oddycha. A jeżeli oddycha samo, to możemy zastosować tzw. nCPAP, czyli dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych - powiedziała doc. Baumert.

Czasami, jak wskazała, wcześniaki wymagają podawania substancji leczniczej, która przyspiesza "dojrzewanie płuc".

U wcześniaków często pojawia się m.in. żółtaczka. - Leczymy wtedy fototerapią - światłem niebieskim. Jeżeli z kolei stwierdzamy u dziecka cechy infekcji, to wtedy musimy zastosować odpowiednie antybiotyki, pobieramy krew, patrzymy, czy rośnie jakaś bakteria, a jeśli tak, to jaka. Oczywiście nie czekamy na ten wynik, włączamy od razu antybiotyki, a po 3-4 dniach jak już mamy antybiogram, to korygujemy leczenie antybiotykiem już celowanym - dodała neonatolog.

Wcześniaki, jak powiedziała docent Baumert, można podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to dzieci z ekstremalnie niską masą ciała i ekstremalnie niskim tygodniem ciąży - do 25-26. tygodnia. Następna grupa, to wcześniaki do 33. tygodnia ciąży. Trzecia, to dzieci, które rodzą się blisko terminu porodu. Te ostatnie nazywane są późnymi wcześniakami (pomiędzy 34. a 36. tygodniem ciąży).

- Wśród wcześniaków grupa dzieci urodzonych blisko tego terminu porodu jest najliczniejsza. Stanowią wśród wszystkich wcześniaków urodzonych ok. 70 proc. - dodała.

Przyczyną mogą być m.in. metody wspomagania ciąży, zwiększona liczba ciąż wielopłodowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH