W Polsce nastąpiła znaczna poprawa jakości leczenia raka piersi. Nie oznacza to jednak, że problem nowotworów piersi maleje - ostrzegali onkolodzy na spotkaniu z dziennikarzami, poprzedzającym konferencję "Diagnozowanie i leczenie raka piersi

- Wprowadzane obecnie leczenie oszczędzające pozwala nie tylko na chirurgiczne odtworzenie piersi, ale także na nadanie jej kształtu – mówił prof. Edward Towpik z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. - Dzięki współczesnej chirurgii można więc minimalizować kalectwo związane z amputacją piersi.

Poprawiły się również metody diagnostyczne wykrywania raka piersi. W opinii dr Małgorzaty Tacikowskiej – radiologa z Centrum Onkologii w Warszawie, milowym krokiem jest np. mammografia cyfrowa, zapewniająca znacznie lepszy obraz i ułatwiająca diagnozę trudniejszych przypadków. Ponadto, jak twierdzi Tacikowska, nową jakością w diagnostyce raka piersi jest także badanie za pomocą rezonansu magnetycznego, który ma niemal 100 proc. czułość, co oznacza, że wykrywa niemal wszystkie przypadki nowotworów.

Nadal jednak – zdaniem radiolog - podstawowym problemem w diagnozowaniu raka piersi jest przekonanie kobiet, zwłaszcza mieszkanek wsi i małych miasteczek, do regularnego poddawania się badaniom diagnostycznym.

Doc. Tadeusz Pieńkowski - kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie uważa, że zarówno w Polsce, jak i na świecie, liczba osób chorych na nowotwór piersi będzie stale się zwiększać. Przyczyn doc. Pieńkowski upatruje w stylu życia kobiet, późniejszym wieku rodzenia dzieci i w coraz mniejszej liczbie.

Jeśli te czynniki ryzyka Pieńkowski usprawiedliwia „ciśnieniem cywilizacyjnym”, to uważa że są i  takie czynniki, na które kobiety mają wpływ, tj. na wagę ciała czy spożywanie alkoholu. Onkolog twierdzi, że otyłość i regularne spożywanie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, mają wpływ na wystąpienie nowotworu piersi.

Polska należy do krajów o średniej zapadalności na raka piersi u kobiet. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce w 2006 r. liczba zachorowań na raka piersi wyniosła ponad 13 tys. Szansę na wyleczenie ma ok. 60 proc. kobiet. Jeżeli wielkość nowotworu nie przekracza 1 cm, to szansa na pełne wyleczenie wynosi ok. 95 proc.

Konferencję "Diagnozowanie i leczenie raka piersi” w Falentach organizuje Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie we współpracy z Polskim Towarzystwem do Badań nad Rakiem Piersi. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH