8 września przypada Światowy Dzień Mukowiscydozy. W tym dniu uruchomiony będzie telefon informacyjny Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO. Można zasięgnąć kompleksowej informacji związanej z etiologią mukowiscydozy, możliwościami leczenia i rehabilitacji, zasadnością wykonywania badań genetycznych.

10 września (czwartek) Centrum Medyczne MedGen i Fundacja MATIO organizują bezpłatne konsultacje genetyczne. 

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą, jak co roku, włącza się w obchody Światowego Dnia Mukowiscydozy poprzez organizację cyklu rajdów rowerowych dla chorych na mukowiscydozę i członków ich rodzin, pt. „Rowerem po głębszy oddech”.

Organizowane już po raz czwarty rajdy rowerowe stały się dla chorych na mukowiscydozę w całej Polsce przykładem na to, że pomimo choroby można i trzeba żyć aktywnie, a wysiłek fizyczny sprzyja rehabilitacji układu oddechowego. 13 września w Puszczy Niepołomickiej koło Krakowa odbędzie się Pierwszy etap, zaś 20 września na trasie Szczawnica – Czerwony Klasztor chorzy i ich rodziny pokonają drugi etap rajdu.

Mukowiscydoza to choroba, którą powoduje mutacja genu CFTR i prowadzi do zmian głównie w obrębie układu oddechowego i pokarmowego. Na mukowiscydozę do tej pory nie znaleziono skutecznego lekarstwa, jednak rozwój medycyny pozwala na ciągłe podnoszenie jakości życia pacjentów i zwiększa jego długość. Obecnie ponad 1/3 osób chorych na mukowiscydozę w Polsce ma ponad 18 lat.

Chorzy na mukowiscydozę, którzy osiągają wiek dorosły chcą i często mogą prowadzić normalne życie: pracować, zakładać rodzinę, a nawet mieć potomstwo.

Więcej informacji o mukowiscydozie (m.in. aspekty prawne, profilaktyka, dieta, fizjoterapia) na stronie: www.mukolife.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH