2,4 tys. dzieci z województwa podlaskiego w wieku od szóstego miesiąca do siódmego roku życia zostanie przebadanych przez lekarzy w ramach projektu

Badania rozpoczną się 21 lutego i zostaną przeprowadzone w 30 podlaskich gminach, głównie na północy regionu, ale też w kilku gminach w rejonie łomżyńskim.

Dzieci, u których zostaną wykryte problemy trafią na szczegółową diagnostykę i leczenie do specjalistów w Białymstoku. Chodzi głównie o badania przesiewowe w kierunku zaćmy, jaskry, zeza, odwarstwienia siatkówki, wady wzroku.

Projekt realizuje Klinika Okulistyki Dziecięcej UDSK dzięki dofinansowaniu z UE w ramach tzw. funduszy norweskich. Klinika dostała na ten cel blisko 394,5 tys. euro. To 75 proc. wartości projektu. Pozostałe pieniądze dołożyło Ministerstwo Zdrowia (15 proc.) i dziecięcy szpital kliniczny (10 proc.).

Projekt powstał, bo lekarze zauważyli, że coraz więcej dzieci trafia do szpitala i do specjalistów z wadami wzroku i chorobami oczu za późno, a wady są coraz poważniejsze.

Są przypadki nieleczonych zaćm wrodzonych czy też jaskry, co skutkuje u dzieci niedowidzeniem, za późno wykrywane są też wady wzroku – podkreśla Alina Bakunowicz-Łazarczyk, kierownik Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) w Białymstoku. Co piąty pacjent, który trafia do Kliniki Okulistyki UDSK ma krótkowzroczność.

Projekt obejmuje też bezpłatne szkolenia dla lekarzy pediatrów i pielęgniarek środowiskowych. Ze szkoleń skorzysta 60 osób. Będą się uczyć, jak po zachowaniach dziecka w trakcie np. badań ogólnych rozpoznać, że ma wczesne problemy ze wzrokiem.

"Widok na przyszłość” to także zakup sprzętu medycznego do badań i leczenia, m.in. urządzeń do badania ciśnienia wewnątrz gałki ocznej i oceny wad wzroku, diagnostyki jaskry. Sprzęt ma być w wersji przenośnej. Zostanie ponadto doposażona klinika okulistyki, m.in. w nowoczesny sprzęt do operacji zaćmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH