W Otrębusach nauczą, jak wspierać dziecko żyjące z HIV

Już 3-5 października w podwarszawskich Otrębusach odbędą się bezpłatne dwudniowe warsztaty edukacyjne dla rodziców i opiekunów dzieci oraz młodzieży żyjących z HIV/AIDS.

Lekarze i przedstawiciele organizacji pozarządowych opiekujących się dziećmi z HIV podkreślają, że często mają one olbrzymi problem z samoakceptacją i samooceną. Zwracają uwagę, że problemy w codziennym funkcjonowaniu oraz konieczność trzymania swojej choroby w tajemnicy z obawy przed dyskryminacją mogą powodować dezorientację, nasilenie poczucia lęku, wyobcowania.

Dodatkowym obciążeniem psychicznym może być fakt, że jest to choroba, z powodu której można doświadczyć stygmatyzacji i wykluczenia.

Zdarza się, że dzieci/nastolatki objęte leczeniem ARV przestają regularnie przyjmować leki, co stanowi dla nich bardzo poważne zagrożenie. Wynika to z przeogromnej chęci bycia ''normalnym'', a także braku siły na pogodzenie się z faktem, że jest się zakażonym i ''naznaczonym''. Poprzez pomoc rodzicom i opiekunom dzieci żyjących z HIV chcemy wpłynąć na poprawę jakości życia ich podopiecznych - powiedział Maciej Nazarewicz, rzecznik prasowy Społecznego Komitetu ds. AIDS.

Jak podano w informacji prasowej przekazanej redakcji, celem zajęć organizowanych przez Społeczny Komitet ds. AIDS, jest nauczenie dorosłych, w jaki sposób, kiedy i o czym rozmawiać ze swoimi seropozytywnymi dziećmi. Dzięki tej wiedzy będą oni mogli skuteczniej pomóc młodym ludziom oswoić się z wirusem i wejść w dorosłe życie bez kompleksów czy strachu przed odrzuceniem.

Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS, pod koniec 2013 r. leczeniem ARV objętych było około 7110 pacjentów, w tym 113 dzieci. Liczba zakażonych dzieci ogółem w Polsce może być znacznie wyższa.

W programie zajęć edukacyjnych przewidziano warsztat z psychologiem, podczas którego rodzice lub opiekunowie dowiedzą się, kiedy i w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o HIV, co robić w przypadku trudności wychowawczych i jak należy postępować z nastolatkiem, który nie chce przyjmować leków.

Podczas zajęć będą omówione również fazy rozwojowe dziecka oraz ich wpływ na odbiór otaczającego świata. Na spotkaniu z psychologiem uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami wychowawczymi, a także skorzystać z indywidualnych konsultacji.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH