Bez długów i z pełną obsadą osobową - tak wygląda obecnie Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Nikt nie został zwolniony, przyjęto nawet dodatkowych kierowców na umowę zlecenie, którzy jeżdżą w karetkach komercyjnych.

- Na początku roku pracownicy wystąpili z roszczeniami płacowymi. Uważali, że należy im się około pół miliona zł, ja - że trochę mniej. Sprawa jest w sądzie. Dzień pracy w służbie zdrowia wynosi 7 godzin i 35 minut. Nasi ludzie pracowali przez jakiś czas po osiem godzin; ta sprawa została unormowana dopiero w zeszłym roku. Pracownicy wystąpili jednak o zapłatę za ten dodatkowy czas – mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą dyrektor opolskiego pogotowia Ireneusz Sołek.

Dyrektor nie uważa, że pracownicy nie mają racji, jednak przyznaje, że jest różnica zdań między stronami co do kwoty. Niezawisły sąd rozstrzygnie, jaka suma ma być wypłacona. Sołek jest przekonany, że dojdzie do porozumienia z pracownikami i podpisze ugody.

Sołek wyjaśnia, że przez pierwsze trzy miesiące 2009 roku nie było łatwo, bo opolski NFZ płacił wg stawek z poprzedniego roku. W marcu brakowało już pieniędzy na wypłaty, ale właściciel – urząd marszałkowski udzielił kredytu, który został spłacony. Od początku roku rozwinęła się działalność komercyjna. Opolskie centrum świadczy usługi w zakresie transportu medycznego. To pozwoliło podnieść płace i kupić dodatkową karetkę transportową.

Dyrektor z satysfakcją mówi, że nikogo z pracy nie zwolnił, a nawet przyjął dodatkowych kierowców na umowę zlecenie, którzy jeżdżą w karetkach komercyjnych.

– Pensje w pogotowiu nie są atrakcyjne, choć w tym roku wzrosły. Na razie do sierpnia pracownicy dostawali po 250 zł dodatku. Jeśli w przyszłym roku otrzymamy podobne środki jak w bieżącym, to tę kwotę doliczymy do pensji zasadniczej. W sierpniu zwiększyliśmy tę sumę do 300 zł – 200 zł to stały dodatek, 100 zł – jego ruchoma część – tłumaczy Ireneusz Sołek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH