Nauczyliśmy się ją lepiej rozpoznawać, ale nadal jest groźna i wykazuje tendencję rozwojową

W województwie małopolskim w 2008 r. było 48 przypadków zachorowań na chorobą meningokokową, z czego 4 skończyły się śmiercią.

– Jedynym osiągnięciem jest to, że w 2008 roku były tylko cztery zgony, rok wcześniej aż siedem – powiedział Kosek

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznice o etiologii meningokokowej określane są jako inwazyjna choroba meningokokowa. Chorobę tę cechuje ciężki, gwałtowny przebieg, możliwość występowania trwałych pochorobowych powikłań. Jak wykazały badania, najwyższą liczbę zachorowań na tę chorobę notuje się u dzieci do pierwszego roku życia.

Hanna Czajka, która jest kierownikiem Wojewódzkiej Konsultacyjnej Poradni Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, ostrzegła, że punktem alarmowym dla pacjenta z chorobą meningokokową (lub jego rodziny) powinna być wysypka wybroczynowa.

Sepsa jest zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty, grzyby) w przebiegu wielu schorzeń (m.in. chorobą meningokokową). Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH