Choroby i zaburzenia psychiczne będą leczona poza murami klinik i szpitali. Tak postanowili posłowie przyjmując Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Nowoczesny model terapii jest przyjazny pacjentom. Leczenie nie musi odbywać się na szpitalnych oddziałach a w środowisku w którym osoba chora żyje, przebywa. Cała Polska może się w tym względzie uczyć od Lublina. Tam idea przyjaznej psychiatrii jest realizowana przez miejscowe placówki.

Jak pisze Kurier Lubelski pomysł nie zrodził się w głowach polityków, a mieszkańców Lublina, którzy chcieli pomóc chorym.

- Po prostu chcieliśmy wcielić w życie ideę przyjaznej psychiatrii, czyli kompleksowej i wszechstronnej opieki zabezpieczającej potrzeby chorego w jego środowisku życia - mówi gazecie dr Artur Kochański, lekarz psychiatra i zarazem szef Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Przez lata psycholodzy, lekarze i rodzin osób chorych starały się stworzy jak najlepsze warunki życia, leczenia dla osób psychicznie chorych. Pomoc dla rodzin płynęła głównie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Dziś w Lublinie działają trzy dzienne środowiskowe domy pomocy, w których są zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne niezbędne do samodzielnego życia w rodzinie. Korzystają z nich osoby po zakończonym leczeniu. Jest też hostel dla chorych psychicznie, którym warunki socjalno-bytowe nie pozwalają na samodzielną egzystencję, jest jedno mieszkanie chronione, w którym samodzielne życie prowadzą trzy osoby. Pracownik socjalny odwiedza je raz w tygodniu, kontrolując jak sobie radzą.

Mieszkańcy Lublina mogą również skorzystać z Centrum Interwencji Kryzysowej, które zapewnia szybką specjalistyczną i bezpłatną pomoc w razie pogorszenia stanu zdrowia, zaostrzenia, nawrotu choroby, załamania nerwowego.

- Zależy nam, by młodzież i ludzie po kryzysach psychologicznych, po wyjściu ze szpitali nie siedzieli w domach, lecz wracali do aktywnego życia - dodaje lekarz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH