W Łodzi otwarto Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii zespołu alkoholowego u płodu Termin FASD (ang. Fetal Alcohol Spectrum Disorders) oznacza spektrum problemów zdrowotnych i zaburzeń zachowania wynikających z uszkodzenia mózgu płodu przez alkohol. Fot. archiwum

Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FASD - spektrum alkoholowych zaburzeń płodu - został oficjalnie otwarty w poniedziałek (19 marca) w Łodzi. Placówka, która będzie przyjmować dzieci z całego regionu łódzkiego, ma już pod opieką ok. 50 dzieci.

Punkt powstał z inicjatywy samorządu woj. łódzkiego i jest pierwszą tego typu placówką w Polsce. Pod jego opieką znajdą się dzieci z FASD, czyli dotknięte alkoholowym zespołem płodowym.

To skutki picia w ciąży
- Będą konsultowane przez specjalistów, kierowane na prowadzoną na miejscu rehabilitację, a w razie potrzeby także do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Liczymy na to, że dzieci, co do których istnieje podejrzenie FASD, będą trafiać do łódzkiej placówki również przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie - podkreślił wicemarszałek woj. łódzkiego Dariusz Klimczak.

Termin FASD (ang. Fetal Alcohol Spectrum Disorders) oznacza spektrum problemów zdrowotnych i zaburzeń zachowania wynikających z uszkodzenia mózgu płodu przez alkohol. W wyniku spożywania przez kobietę w ciąży alkoholu może dojść do uszkodzenia nie tylko ośrodkowego układu nerwowego płodu, ale także serca, układu kostnego, moczowego, słuchu i wzroku.

Według ekspertów, skala występowania problemu w Polsce jest trudna do oszacowania; przyjmuje się, że rozpowszechnienie FAS (alkoholowy zespół płodowy) jest nie mniejsze niż 4 osoby na 1 tys., a FASD - nie rzadsze niż 20 osób na 1 tys.

ADHD, zespół Downa, a może jednak FASD?- Inicjatywa stworzenia punktu narodziła się na spotkaniu, gdzie mówiono o dzieciach z problemami w życiu społecznym, których nikt nie potrafił zdiagnozować. Bardzo często podejrzewano u nich zaburzenia ze spektrum autyzmu czy zespół Downa, natomiast przyczyna ich problemów zdrowotnych była zupełnie inna - powiedziała dyrektorka Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi Anna Mroczek.

Dodała: - Prócz działań diagnostycznych i terapeutycznych planujemy szeroko pojętą edukację, m.in. pracowników samorządowych i lekarzy, którzy stykają się z dziećmi. Chcemy do Łodzi zaprosić najlepszych specjalistów w dziedzinie FASD.

W nowej placówce pracuje zespół złożony z psychologa, psychiatry dziecięcego i pediatry, pod którego opiekę już w pierwszych dniach funkcjonowania trafiło ok. 50 dzieci z całego regionu. Jak wyjaśniła Mroczek, pełne zdiagnozowanie zespołu FASD jest procesem czasochłonnym, trwającym od 2 do 3 miesięcy. Dlatego dopiero w czerwcu w punkcie ruszy fizjoterapia oparta o metodę integracji sensorycznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH