W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi wkrótce ruszy ośrodek przeszczepień szpiku kostnego. Jego budowa trwa już ósmy rok. Rozpoczęto ją w 2002 roku ale z powodu braku pieniędzy została wstrzymana. Dopiero w 2006 roku dzięki nakładom finansowym Urzędu Marszałkowskiego, prace wznowiono.

Obiekt przeszedł odbiór techniczny. Trwają ostatnie prace wykończeniowe. Kolejnym etapem będzie wyposażenie go w specjalistyczną aparaturę i łóżka. Pierwsi pacjenci mają trafić do ośrodka już w czerwcu. Jeśli znajdą się pieniądze... W ubiegłym roku z Urzędu Marszałkowskiego asygnowano na ten cel około 2 mln złotych. W tym roku rozmowy na temat kontynuacji inwestycji dopiero się odbędą. Potrzeba jest jeszcze miliona złotych, aby ośrodek mógł ruszyć.

Łodzianie chorzy na białaczkę szpikową do tej pory leczyli się w Katowicach, Gdańsku, Warszawie czy Poznaniu, gdzie są już ośrodki przeszczepowe.

- Bardzo się cieszę, że po wielu latach nareszcie będzie oddany pawilon, w którym będą spełnione światowe standardy w leczeniu chorych po przeszczepach - mówi portalowi rynekzdrowia prof. Tadeusz Robak, ordynator Kliniki Hematologii szpitala im Kopernika. - Teraz możemy robić tylko tzw. przeszczepy autologiczne. To zabiegi, w których dawcą komórek do przeszczepu jest sam chory.

Ale nie każdy chory może przejść taki zabieg. Dla reszty nadzieję daje tzw. przeszczep allogeniczny, czyli od innego dawcy. Może nim być krewny, albo zupełnie obca osoba, pod warunkiem, że istnieje między nimi zgodność tkankowa.

Przed takim przeszczepem chory przechodzi intensywną chemioterapię. Niszczy ona komórki nowotworowe, ale również zdrowy szpik kostny. Pacjent wskutek intensywnego leczenia nie ma odporności. Każda, nawet najdrobniejsza infekcja jest dla niego śmiertelnym niebezpieczeństwem.

- Po uruchomieniu ośrodka będziemy mogli przeprowadzać także przeszczepy allogeniczne. Generalnie poprawią się warunki hospitalizacji chorych hematologicznie w województwie łódzkim - dodaje prof Robak.

Działający dotychczas ośrodek dawał bezpieczeństwo pacjentom po przeszczepach autologicznych. Przeprowadzano ich do tej pory tutaj około 30 rocznie. Aby zrobić przeszczep allogeniczny, trzeba spełnić zdecydowanie bardziej surowe warunki.

Powstający ośrodek będzie spełniał rygorystyczne normy bezpieczeństwa stawiane placówkom, które chcą robić dwa rodzaje zabiegów. Aby zapewnić supersterylność, cały budynek został wyposażony w specjalną instalację wentylacyjną i system filtrów chroniących przed mikroorganizmami. Lekarze i rodziny chorych będą musieli pokonać kilka śluz, by nie wnieść ze sobą żadnych bakterii lub wirusów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH