W Krakowie powołano Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie Zadaniem PTODM będzie m.in. wypracowanie modelu kształcenia specjalistów opieki duchowej w medycynie. Fot. Fotolia

W Krakowie powołano Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie (PTODM). Jego celem jest wzmocnienie i podniesienie jakości opieki duchowej, jaką otaczani są w Polsce chorzy.

Jak podkreślają inicjatorzy powołania nowego towarzystwa opieka duchowa w szpitalach z powodzeniem funkcjonuje w krajach wysokorozwiniętych jako istotna część opieki nad pacjentem, obok udzielanej mu pomocy medycznej. Nie sprowadza się ona jedynie do aspektu religijnego i jest kierowana do wszystkich chorych i ich bliskich, także tych, którzy nie identyfikują się z żadną religią.

jak informuje PTODM,opiekę taką świadczą na Zachodzie wykształceni specjaliści, kapelani oraz personel medyczny i wolontariusze. Chodzi o dostrzeżenie i zaspokojenie potrzeb duchowych chorego i jego bliskich, m.in. rodziców chorego dziecka w trakcie terapii, szczególnie w obliczu głębokiego cierpienia lub śmierci.

- Takie sytuacje graniczne otwierają w człowieku potrzebę rozważań egzystencjalnych, przewartościowania dotychczasowego życia - podkreślił jeden z członków założycieli Towarzystwa ks. prof. Andrzej Muszala z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W polskich szpitalach także pracują duchowni różnych wyznań.

- W prawach pacjenta jest mowa o zapewnieniu tego rodzaju opieki i instytucje medyczne, zapewniają do niej dostęp. Nam zależy na wzmocnieniu opieki duchowej, bo nie zawsze jej zakres jest wystarczający, a oczekują jej zarówno chorzy, jak i ich rodziny - mówił PAP dr Marek Krobicki, prezes Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej, także jeden z współzałożycieli Towarzystwa.

Jak zauważył, kapelani, poza posługą sakramentalną, nie zawsze są w stanie poświęcić chorym i ich rodzinom tyle czasu na rozmowę czy po prostu towarzyszenie w trudnych chwilach, ile pacjenci wymagają. - Mamy dowody, także z Europy Zachodniej, że odpowiednia opieka duchowa, może bardzo pomagać w procesie zdrowienia - podkreślił dr Krobicki.

Przypomniał, że od kilku lat na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Zakonem Bonifratrów prowadzone są podyplomowe studia "zespołowej opieki duszpasterskiej św. Jana Bożego". 

- Przygotowania do uruchomienia tych studiów, były zarzewiem dyskusji, jak potrzeby duchowe chorych są w Polsce postrzegane. Wydaje nam się, że opieka duchowa powinna być mocniejszym niż do tej pory elementem realizowanej wobec pacjenta terapii. Trzeba brać pod uwagę zarówno aspekt medyczny, jak i duchowy, bo ma to wpływ na proces zdrowienia, a rodzina otoczona taką opieką inaczej reaguje na problemy, które występują u pacjenta podczas hospitalizacji i później już w czasie pobytu w domu - mówił dr Krobicki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH