Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 11-05-2009 16:04

W Kielcach rusza nowy oddział rehabilitacji

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach otwiera nowy oddział rehabilitacji. Modernizacja pomieszczeń kosztowała 13 mln zł. Na wyposażenie przeznaczono kolejne 3 mln zł. Jednostka jest w pełni dostosowana do unijnych standardów.

Nowy oddział będzie się mieścił przy ulicy Kościuszki. W starym, przy ul. Grunwaldzkiej mogło się leczyć 25 pacjentów, teraz będzie 60 miejsc i dodatkowo 100 na dziennym oddziale rehabilitacji.

- Do tej pory na zabiegi czekało się nawet rok, teraz planujemy znacznie skrócić ten czas. Możliwe, że nawet uda się zlikwidować kolejki - zapowiada dyrektor WSZ Jan Gierada w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

- Najdroższa była kriokomora, zapłaciliśmy za nią prawie 2 mln zł. Liczymy, że NFZ wykupi u nas zabiegi, ale pewnie będziemy świadczyć też usługi prywatnie - dodaje dyrektor Gierada.

Na oddziale będą leczeni m.in. chorzy po udarze mózgu, otwarta zostanie też rehabilitacja kardiologiczna. To nowość w Kielcach. Do tej pory pacjenci, by skorzystać z takich zabiegów, musieli jeździć np. do Buska. Dodatkowo zatrudnionych zostanie 29 osób, głównie pielęgniarek.

Miejsce po starej siedzibie oddziału zostanie zajęte przez nefrologię.

- Wstawimy dodatkowe łóżka. Potrzeby są bardzo duże, część pacjentów leży teraz na korytarzach - informuje Jan Gierada.