W najbardziej zadłużonym w Polsce szpitalu (w ub. roku miał ponad 300 mln długów, teraz już nieco ponad 200) 1 października oficjalnie ruszy oddział onkologii klinicznej. Pierwsi pacjenci są już zarejestrowani.

Oddział to sześciu lekarzy, 11 sal z 30 łóżkami, w tym z 20 stacjonarnymi. Pozostałe łóżka przeznaczone są dla tych pacjentów, którzy poddają się chemioterapii w takich dawkach, że nie muszą być hospitalizowani. Dotychczas w najtrudniejszej sytuacji byli pacjenci, którym lekarze zwiększali dawki chemioterapii na tyle, że musieli pozostawać w szpitalu. Wtedy przewożono ich na oddziały onkologiczne do szpitali w Poznaniu i Szczecinie.

Oddział ruszyłby już latem, ale wówczas były problemy ze skompletowaniem kadry, nie można było także podpisać kontraktu z NFZ. Szpital Wojewódzki chce połączyć otwarcie onkologii klinicznej z nawiązaniem współpracy ze szpitalem w Zielonej Górze. Mieliby tam trafiać pacjenci wymagający radioterapii, której gorzowski szpital nie oferuje. Na razie pacjenci jeżdżą na radioterapię do Szczecina.  Szpital chce także rozwijać chirurgię onkologiczną.

Uruchomienie oddziału jest elementem programu naprawczego. Szpital jest już po restrukturyzacji wprowadzonej zgodnie z wytycznymi firmy konsultingowej, która otrzymała takie zadanie od organu założycielskiego Szpitala, czyli samorządu województwa lubuskiego. Spłaca zadłużenie, ma płynność finansową. Zdaniem dyrekcji taka sytuacja nie jest zagwarantowana na zawsze.

– Mamy nadwykonania. Więcej wydajemy na leczenie pacjentów, niż daje nam w ramach kontraktu Fundusz – podkreśla dyrektor Elżbieta Szumna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH