W Gdańsku zachęcają do zostania dawcą szpiku

8 listopada 2012 roku w SPZOZ Szpitalu Specjalistycznym św. Wojciecha w Gdańsku odbędzie się kolejna akcja rekrutacji dawców szpiku, organizowana przez gdańskie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.

W UCK rekrutacja prowadzona jest od 1999 roku na podstawie stałej współpracy z Poltransplantem i od 2009 roku z Polgraftem, jednostkami finansującymi badania niespokrewnionych dawców szpiku ze środków publicznych.

Na gdański Ośrodek Dawców Szpiku składa się m.in. Pracownia Zgodności Tkankowej Laboratorium Immunologii Klinicznej, Transplantacyjnej i Hematologii, Zakład Immunologii Klinicznej i Transplantacyjnej, Koordynatorzy Transplantacji oraz Klinika Hematologii i Transplantologii.

Dane z rekrutacji są potem przesłane do Poltransplantu, a dalej do Światowej Bazy Dawców Szpiku. Szacunkowo tylko 1 na 250 osób zostaje dawcą szpiku dla chorego. Przyczyną jest wymagana przy przeszczepach komórek krwiotwórczych całkowita zgodność w zakresie układu zgodności tkankowej HLA. Szansa, że dwie, niespokrewnione osoby będą losowo zgodne w układzie HLA waha się od 1:1000 do 1:1 000 000.

Pomimo dużej liczebności Światowego Rejestru Dawców Szpiku (ponad 17,5 miliona osób), nadal około 20% biorców, dla których przeszukiwany jest BMDW nie znajduje zgodnego dawcy. Na koniec 2010 roku krajowy rejestr dawców liczył ponad 108 tys. osób (dane sumaryczne z 6. rejestrów działających w Polsce).

Więcej: http://www.szpik.gumed.edu.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH