28 i 29 marca naukowcy z Polski i innych krajów prezentują w Gdańsku najnowsze osiągnięcia w terapii dzieci autystycznych.

Spotkanie przygotował gdański Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka, który jest jedna z pierwszych niepublicznych placówek w Polsce, stosujących najnowsze osiągnięcia w terapii małych dzieci z autyzmem. Jest też pierwszą placówką w Europie, która w pełni wzoruje się na modelu terapeutycznym - terapii behawioralnej - propagowanym przez Princeton Child Development Institute (PCDI) w New Jersey w USA. To z kolei jeden ze światowych liderów zajmujących się tą terapią dzieci z autyzmem.

Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka działa trzeci rok. Przyjeżdżają tu na szkolenia nauczyciele z całej Polski. Obecnie, podczas dwudniowego sympozjum, specjaliści opowiedzą m.in. o tym, jak nauczyć dzieci z autyzmem właściwego zachowania podczas procedur medycznych, jak nauczyć dziecko z autyzmem nie bać się dentysty, a także dlaczego wczesna diagnoza może być szansą na normalne życie dla dziecka z autyzmem.

- Wizyta u lekarza jest dla tych dzieci często tak wielkim szokiem, że do najprostszych zabiegów trzeba wzywać anestezjologa i robić je w znieczuleniu – mówi Lynn McClannahan, dyrektor PCDI. W ramach przygotowania do wizyty nauczyciele w ośrodku przebierają się za lekarzy, grają ich rolę, naśladują czynności, krok po kroku uczą dzieci, jak zachować się w określonej sytuacji, nagradzają je za postępy.

47 proc. dzieci z autyzmem, u których wcześnie rozpoznano to zaburzenie (przed czwartym rokiem życia, a lepiej jeszcze wcześniej) i przeszły intensywną terapię, mają szansę na normalne życie, uczą się jak ich zdrowi rówieśnicy, kończą studia, pracują, zostają biznesmenami, zawierają małżeństwa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH