28 i 29 marca naukowcy z Polski i innych krajów prezentują w Gdańsku najnowsze osiągnięcia w terapii dzieci autystycznych.

Spotkanie przygotował gdański Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka, który jest jedna z pierwszych niepublicznych placówek w Polsce, stosujących najnowsze osiągnięcia w terapii małych dzieci z autyzmem. Jest też pierwszą placówką w Europie, która w pełni wzoruje się na modelu terapeutycznym - terapii behawioralnej - propagowanym przez Princeton Child Development Institute (PCDI) w New Jersey w USA. To z kolei jeden ze światowych liderów zajmujących się tą terapią dzieci z autyzmem.

Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka działa trzeci rok. Przyjeżdżają tu na szkolenia nauczyciele z całej Polski. Obecnie, podczas dwudniowego sympozjum, specjaliści opowiedzą m.in. o tym, jak nauczyć dzieci z autyzmem właściwego zachowania podczas procedur medycznych, jak nauczyć dziecko z autyzmem nie bać się dentysty, a także dlaczego wczesna diagnoza może być szansą na normalne życie dla dziecka z autyzmem.

- Wizyta u lekarza jest dla tych dzieci często tak wielkim szokiem, że do najprostszych zabiegów trzeba wzywać anestezjologa i robić je w znieczuleniu – mówi Lynn McClannahan, dyrektor PCDI. W ramach przygotowania do wizyty nauczyciele w ośrodku przebierają się za lekarzy, grają ich rolę, naśladują czynności, krok po kroku uczą dzieci, jak zachować się w określonej sytuacji, nagradzają je za postępy.

47 proc. dzieci z autyzmem, u których wcześnie rozpoznano to zaburzenie (przed czwartym rokiem życia, a lepiej jeszcze wcześniej) i przeszły intensywną terapię, mają szansę na normalne życie, uczą się jak ich zdrowi rówieśnicy, kończą studia, pracują, zostają biznesmenami, zawierają małżeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH