Fundacja Światło wybudza pacjentów od czterech lat. Leczy osoby w śpiączce, będącej m.in. skutkiem wypadków. Uporczywa terapia stosowana w Fundacji sprawiła, że wybudziło się tu już 17 osób.

Od 2005 r. w ośrodku Fundacji Światło leczono 337 pacjentów. Jedni zmarli, inni w stanie wegetatywnym wrócili do rodzin, które uczyły się w ośrodku, jak się nimi opiekować w domu, innych przeniesiono do nowych ośrodków. Ale 17 osób wybudziło się. Niektórzy wrócili do normalnego życia,  inni mają problemy z mówieniem, chodzeniem, zaburzenia psychiczne. Ale odzyskali świadomość.

Ich wybudzenie było efektem przede wszystkim właściwej pielęgnacji, rehabilitacji i równie ważnego wielozmysłowego bodźcowania pacjentów. Chodzi o pobudzanie pracy mózgu poprzez przypominanie zapachów, dźwięków, obrazów, kształtów, które chorzy znali w przeszłości. Pomocna jest w tym bardzo dogoterapia, aromaterapia, muzykoterapia.

Opiekę nad pacjentami w śpiączce sprawuje 37-osobowy personel. Są wśród nich m.in. neurologopsycholodzy, pedagodzy, neurologopedzi.

Na wybudzenie w ośrodku czeka w tej chwili 20 osób. W opinii Janiny Mirończuk - założycielki i szefowej jedynej w Polsce placówki leczniczej dla pacjentów w stanie wegetatywnym - największe szanse na przebudzenie mają ludzie po wypadkach samochodowych. Mają uszkodzoną część mózgu, której funkcje może przejąć zdrowa część kory mózgowej. Mniejsze szanse mają osoby po zawałach, wylewach, utonięciach, zatruciach. Chora jest bowiem cała kora mózgowa.

Zdaniem prof. Adama Stępnia – neurologa z Wojskowego Instytutu Medycznego, w naszym kraju system pomocy nad osobami, które wymagają opieki przez dłuższy czas, jest wysoce niezadowalający, chociaż Polska podpisała deklarację helsingborską, która mówi, że pacjent powinien być pod opieką państwa tak długo, jak wymaga tego jego stan zdrowia.

NFZ nie pokrywa pełnych kosztów takiej opieki. Brakuje ośrodków rehabilitacyjnych, które pozwalałyby usprawniać chorego, wspierać w tym rodzinę, nie przygotowaną do sprawowania takiej opieki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH