Zmniejszenie liczby wypadków przy pracy i ograniczenie chorób zawodowych - to główne zadania Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, organizowanego od 20 do 24 października. Ze statystyk Eurostatu wynika, że w następstwie wypadków przy pracy co roku umiera 5 tys. 720 osób. Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że kolejne 159 tys. 500 pracowników w UE umiera co roku wskutek chorób zawodowych.

Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy jest częścią europejskiej kampanii „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dobre dla Ciebie. Dobre dla Firmy“ organizowanej przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA).

Jak informuje ta organizacja, od 20 do 24 października w całej Europie będą organizowane konferencje, wystawy, sesje szkoleniowe. Mają one przede wszystkim uświadomić pracodawcom, pracownikom i osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, że właściwa ocena ryzyka to klucz do dobrego zarządzania zdrowiem i bezpieczeństwem w miejscu pracy.

W Polsce, w ramach tego tygodnia, 22 października rozpocznie się w Zakładach Metalurgicznych ALSTOM Power Elblągu trzydniowe seminarium pt. „Kultura bezpieczeństwa, stres i ryzyko zawodowe“.

Według obliczeń dyrektora EU-OSHA, Jukka Takali, oznacza to, że w Unii Europejskiej co trzy i pół minuty umiera jedna osoba z przyczyn związanych z pracą, a co cztery i pół sekundy jeden europejski pracownik ma wypadek w miejscu pracy, zmuszający go do pozostania w domu przez co najmniej trzy dni robocze.

Oprócz kampanii informacyjnych EU-OSHA buduje strony internetowe poświęcone bezpieczeństwu i zdrowiu, przygotowuje publikacje, specjalistyczne raporty i biuletyny dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Współpracuje również z Komisją Europejską i wieloma innymi instytucjami wspólnotowymi. W poszczególnych krajach partnerami Agencji są instytucje zajmujące się bezpieczeństwem pracy. W Polsce, na podstawie decyzji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, rolę tę pełni Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH