W Elblągu o priorytetach w zdrowiu, m.in. szczepieniach przeciw pneumokokom Jeszcze w tym roku planowane jest zaszczepienie przeciwko pneumokokom 320 dzieci z rocznika 2015. Fot. Shutterstock

Priorytety zdrowotne w profilaktyce chorób zakaźnych oraz poprawa zdrowia mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego to tematy przewodnie spotkania, które odbyło się we wtorek (10 października) w Elblągu.

Podczas wydarzenia eksperci zwracali szczególną uwagę na zagrożenia związane z zakażeniami pneumokokowymi. Idąc za rekomendacjami władze Elbląga wprowadzają w mieście program, którego celem jest zapewnienie dzieciom ochrony przed tymi bakteriami. Projekt skierowany jest do dzieci z roczników 2015 i 2016.

W tym roku planowane jest zaszczepienie 320 dzieci z rocznika 2015. Kwota przeznaczona na realizację programu w 2017 roku to 80 tys. zł. Nabór dzieci do szczepień ruszy lada dzień. Elbląski program będzie uzupełnieniem programu rządowego i wyrówna szanse dzieciom starszym, niezaszczepionym. Dzieci otrzymają szczepionkę 13-walentną, stanowiącą w tej chwili najszerszą ochronę przed pneumokokami.

Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych i stanowią największe zagrożenie dla dzieci do 5. roku życia, ale i osób starszych, po 65. roku życia tych pierwszych układ odpornościowy jest jeszcze niedojrzały, u drugich zaś - już niedostatecznie sprawny, aby skutecznie bronić się przed groźnymi bakteriami.

- Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Rozwój zakażenia bakteryjnego jest nieprzewidywalny - mówi Anna Zdanowska-Ruskań, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

W ramach Programu profilaktycznego przeciwko zakażeniom swym wśród dzieci urodzonych w 2015-2016 roku z terenu Miasta Elbląga zostaną w tym roku zaszczepione dzieci urodzone w 2015 roku, a w 2018 dzieci urodzone w 2016 roku.

Całkowity koszt programu to 160 tys. zł. W 2017 r. urząd sfinansuje program ze środków własnych. Władze poczyniły starania, aby w 2018 roku pozyskać wsparcie finansowe z NFZ.

Podczas spotkania eksperci zwrócili również uwagę, na fakt, że województwo warmińsko-mazurskie, z uwagi na endemiczne występowanie zakażonych kleszczy, odnotowuje wysoki współczynnik zapadalności na boreliozę (jest on prawie dwukrotnie wyższy niż w kraju) i kleszczowe zapalenie mózgu (prawie sześciokrotnie wyższy niż w Polsce).

W tej chwili na terenie województwa trwa konkurs na realizację programów zdrowotnych dotyczących chorób będących istotnym problemem zdrowotnym regionu w zakresie zakaźnych chorób odkleszczowych, takich jak KZM czy borelioza. Środki na realizację można pozyskać z Funduszy Unijnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH