Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 24-02-2009 11:56

W Bydgoszczy o mukowiscydozie

Spotkanie poświęcone mukowiscydozie odbędzie się w środę w Bydgoszczy. Organizują je dla pacjentów specjaliści zajmujący się leczeniem tej poważnej choroby.

- Na spotkanie zaprosiliśmy zespół, który na naszym oddziale zajmuje się chorymi dziećmi: lekarzy, pielęgniarki, psychologa, a nawet dietetyka. Specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące tej przewlekłej i nieuleczalnej choroby - mówi Radosława Staszak-Kowalska, ordynator oddziału pediatrii, pneumonologii i alergologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy.

Co czwarta osoba jest nosicielem wadliwego genu, który prowadzi do jednej z najczęstszych chorób genetycznych – mukowiscydozy. Dziecko może urodzić się chore jeśli oboje rodziców dostanie taki gen. - Rodzina, w której jest już chory maluch, musi być pod opieką genetyczną i w przypadku kolejnej ciąży kobieta powinna przejść badanie prenatalne – dodaje Radosława Staszak-Kowalska.

Dzisiaj rozpoczyna się VIII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. Z tej okazji w środę o godz. 17 w siedzibie Bydgoskiej Izby Lekarskiej przy ul. Powstańców Warszawy 11 rozpocznie się spotkanie dla rodziców chorych dzieci, a także osób zainteresowanych tematyką. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Pod opieką bydgoskiego oddziału jest 44 pacjentów. Najstarszy z nich ma 27 lat. Najmłodszy to noworodek.