W Brzezinach odtworzyli piszczel wszczepiając fragmenty kości miednicy Aplikacja chrząstki w płynie. Fot. Szpital Specjalistyczny Brzeziny

Ortopedzi ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach wykonali operację podczas której brakujące części piszczeli zastąpili fragmentami kości z miednicy pacjentki. To nietypowa i rzadko stosowana metoda leczenia.

Ubytki w kości piszczelowej w sąsiedztwie kolana zostały wypełnione fragmentami kości pobranymi z miednicy i sklejone z piszczelą chrząstką stawową w sprayu. W nietypowy sposób w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny naprawiono kość piszczelową u pacjentki, która w wypadku poważnie uszkodziła nogę.

Pacjentka miała złamaną kość piszczelową w wielu miejscach (złamanie wieloodłamowe). Mimo kilku operacji nie udało jej się w całości odtworzyć. Ubytki w piszczeli nie pozwalały na odzyskanie sprawności, nie mogła chodzić. Zrekonstruowania uszkodzonej kości podjął się ortopeda ze szpitala w Brzezinach Grzegorz Sobieraj używając nietypowej i rzadko stosowanej metoda leczenia.

Po zrekonstruowaniu ubytków i umocowaniu kostnego wypełnienia zostało ono dodatkowo sklejone z piszczelą chrząstką w płynie/sprayu (tzw. prechrząstką). Prechrząstkę wykorzystano także do zregenerowania chrząstki stawu kolanowego u operowanej pacjentki - podał szpital w informacji dla mediów.

Płynna chrząstka pomoże w zrośnięciu się kości miednicy i piszczeli. To jedna z najnowocześniejszych metod stosowanych w ortopedii. Chrząstką w płynie można uzupełniać powstałe wskutek urazu ubytki wielu tkanek, przy wszczepianiu fragmentów kości pomaga ona w przyjęciu się naturalnego implantu, jest też używana do regeneracji chrząstki stawowej.

- Chrząstkę w płynie przygotowuje się z osocza bogatopłytkowego z włóknikiem, nazywanego PRF (od angielskiego: platelet-rich fibrin), połączonego z komórkami macierzystymi pochodzenia szpikowego - wyjaśnia doktor Grzegorz Sobieraj z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w szpitalu w Brzezinach. - To bardzo szybko zastygający „płyn”, który wytwarzamy już w trakcie trwania zabiegu z krwi i szpiku pacjenta. Jego przygotowanie trwa około 45 minut.

"Chrząstka w płynie" - jak podaje szpital - zawiera czynniki wzrostu, których źródłem jest osocze, a które stymulują regenerację i naprawę tkanek. Włóknik to proste białko, które wytrącając się z osocza krwi tworzy rusztowanie, na którym buduje się - w tym przypadku - struktura kości łączącej implanty z miednicy z piszczelą. W zespoleniu kości pomagają też komórki macierzyste stymulowane czynnikami wzrostu.

Zrastanie się kości miednicy i piszczeli potrwa 2 miesiące. Pacjentka odzyska pełną sprawność po 3-6 miesiącach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH