W Białymstoku powstanie centrum psychiatrii dzieci i młodzieży? Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży w Sosnowcu. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Są szanse na utworzenie w Białymstoku centrum psychiatrii dzieci i młodzieży - we wtorek (17 kwietnia) samorząd województwa podlaskiego, władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i prezes NFZ podpisali list intencyjny w tej sprawie. Byłby to jedyny taki oddział w regionie.

Sygnatariusze listu wyrazili "pilną potrzebę stworzenia na terenie województwa podlaskiego warunków do udzielania stacjonarnych świadczeń w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży na wysokim poziomie jakości i dostępności".

Od stycznia 2011 roku w regionie nie ma publicznej placówki specjalizującej się w psychiatrii dzieci i młodzieży. Z powodu braku specjalistów zawieszona została wtedy działalność takiego oddziału w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy koło Białegostoku. Potrzebujący takiej opieki najbliższe publiczne placówki mieli w Warszawie lub Lublinie. Szansą ma zmianę tej sytuacji jest pomysł Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) w tym mieście, wsparty przez samorząd województwa podlaskiego i NFZ.

Placówka ma być częścią centrum, które uczelnia chce zbudować. Działałaby tam klinika psychiatrii szpitala klinicznego dla dorosłych oraz właśnie oddział stacjonarny psychiatrii dzieci i młodzieży.

Zarząd województwa (zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia psychicznego to samorząd województwa tworzy i prowadzi zakłady psychiatrycznej opieki zdrowotnej) zadeklarował wsparcie inwestycji. Mowa o połowie z około 40 mln zł potrzebnych do wybudowania i wyposażenia placówki; pieniądze mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa. Resztę miałby dołożyć resort zdrowia.

- Martwił nas brak psychiatrii dziecięcej. Wynikało to przede wszystkim z problemów kadrowych, ale problem finansowania na dosyć niskim poziomie też był przeszkodą - mówił marszałek województwa Jerzy Leszczyński. Wyraził nadzieję, że porozumienie uda się zrealizować.

- Podejmujemy duże wyzwanie zrobienia oddziału, którego nie ma, i wykształcenia kadry, której nie ma. Podjęliśmy się tego wyzwania w poczuciu odpowiedzialności za los naszych małych pacjentów, którzy musieli być leczeni poza województwem - zaznaczył rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski. Ocenił, że budowa mogłaby ruszyć na początku 2019 roku i potrwać około dwóch lat.

- Każdego dnia na SOR w naszym szpitalu trafiają pacjenci, którzy wymagają pomocy psychiatrycznej, której do tej pory nie byliśmy w stanie im zapewnić - przyznała szefowa UDSK w Białymstoku prof. Anna Wasilewska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH