W Białymstoku nie doszło do zachorowań z powodu legionelli

W rurach z ciepłą wodą w kilku białostockich szpitalach ponownie stwierdzono wiosną br. obecność bakterii legionelii. Jak podkreśla Zbigniew Wojciech Zwierz, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku, specjalista Organizacji Ochrony Zdrowia, w lecznicach nie wystąpiły przypadki zachorowania ludzi na chorobę wywołaną pałeczkami Legionella sp.

Rynek Zdrowia: - Jak dochodzi do wykrycia takiego zakażenia?

Zbigniew Wojciech Zwierz: - Badanie jakości wody w instalacji wody ciepłej białostockich szpitali w kierunku obecności bakterii Legionella sp. jest wykonywane zgodnie z planem opracowanym na dany rok w ramach nadzoru sanitarnego. Przy sporządzaniu rocznych planów poboru próbek wody uwzględnia się sytuację w latach poprzednich w danym obiekcie oraz w innych obiektach tego rodzaju.

- Czy udało ustalić się źródło zakażenia?

- Źródeł zasiedlenia instalacji bakteriami Legionella może być wiele: zbyt niska temperatura wody ciepłej, brak okresowej dezynfekcji termicznej instalacji, niski rozbiór wody, brak recyrkulacji, występowanie ślepych odcinków w instalacji, obecność osadów i biofilmu, niskie stężenie związków dezynfekcyjnych itp.

W przypadku białostockich szpitali trudno jest podać konkretne źródło. Może to być kilka przyczyn jednocześnie.

- Jakie są sposoby zwalczenia zakażenia bakterią legionelli?

- To głównie dezynfekcja termiczna i chemiczna. Dezynfekcja termiczna polega na podniesieniu w instalacji temperatury wody do około 70 stopni C. Jeżeli ta metoda okazuje się niewystarczająca lub brakuje możliwości technicznych do takiego podniesienia temperatury wody, musi być przeprowadzona dezynfekcja chemiczna polegająca na zastosowaniu środka dezynfekcyjnego, np. dwutlenku chloru, chloru, ozonu, promieni UV.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH