W Białej Podlaskiej filtr epidemiologiczny dla uchodźców W ramach procedury filtra epidemiologicznego przeprowadza się wywiad medyczny oraz badanie lekarskie, badanie laboratoryjne krwi i moczu. FOT. Victor/Flickr (CC BY 2.0)

W Białej Podlaskiej zakończono budowę filtra epidemiologicznego. To specjalna przychodnia, w której cudzoziemcy ubiegający się o ochronę międzynarodową przechodzą badania lekarskie. Trwa wybór operatora medycznego, który będzie zarządzał obiektem.

Filtr epidemiologiczny powstał przy ośrodku recepcyjnym dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej prowadzonym przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.

- Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa. Najwięcej cudzoziemców ubiegających się udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce przekracza granicę w Terespolu, a następnie przybywa do recepcyjnego ośrodka w Białej Podlaskiej. W związku z tym bardzo ważne jest aby zostali poddani badaniom diagnostycznym niezwłocznie po przekroczeniu granicy - powiedział PAP rzecznik UdSC Jakub Dudziak.

Koszt inwestycji wyniósł prawie 9 mln zł z czego 85 proc. stanowiły środki ze szwajcarsko-polskiego programu współpracy. W budynku znajdują się trzy segmenty: administracyjno-recepcyjny, medyczno-diagnostyczny oraz izolatki. Wybudowano także specjalny podjazd dla karetek z systemem mikrofiltracji powietrza.

Jak poinformował rzecznik UdSC obiekt został przekazany przez wykonawcę, uzyskano zgody na jego użytkowanie i skompletowano niezbędne elementy wyposażenia. - Ostatnim etapem jest procedura wyboru operatora usług medycznych wykonywanych w filtrze - powiedział Dudziak.

W ramach procedury filtra epidemiologicznego przeprowadza się wywiad medyczny oraz badanie lekarskie, badanie laboratoryjne krwi i moczu (m.in. w kierunku występowania chorób zakaźnych, nosicielstwa wirusa HIV) oraz badanie radiologiczne klatki piersiowej.

Jak mówił PAP szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala filtr epidemiologiczny to jeden z elementów systemu opieki medycznej sprawowanej nad osobami, które ubiegają się o nadanie statusu uchodźcy.

- W ramach filtra epidemiologicznego przeprowadza się badania przesiewowe, a więc te pierwsze podstawowe badania, które mają nam uzmysłowić jaki jest stan zdrowia cudzoziemca, który przyjechał do naszego kraju. To są również badania ze szczególnym naciskiem w kierunku występowania chorób zakaźnych - powiedział Rogala.

Jak podkreślił, w przypadku stwierdzenia choroby, pracownicy UdSC będą kierować cudzoziemca na leczenie do szpitala.

Stawka za objęcie opieką medyczną osoby ubiegającej się o nadanie statusu uchodźcy w 2016 roku wynosiła ponad 200 zł. Obejmuje m.in. obowiązkowe szczepienia dzieci, konsultacje i badania specjalistyczne, leczenie szpitalne, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, leczenie stomatologiczne. Są oni objęci także opieką psychologiczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH