W 2017 r. milion zarejestrowanych polskich dawców szpiku?

Liczba zarejestrowanych potencjalnych polskich dawców szpiku kostnego powinna wynieść 1 mln osób w 2017 r. - szacuje prowadząca największy polski rejestr Fundacja DKMS Polska. Liczy on obecnie 330 tys. dawców.

Im więcej dawców w rejestrach, tym większa szansa na znalezienie tzw. bliźniaka genetycznego dla osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi, potrzebujących przeszczepu szpiku. Na wtorkowej (28 maja) konferencji w Rudzie Śląskiej do rejestrowania się zachęcali przedstawiciele władz miasta, Fundacji DKMS, dawcy szpiku i ojciec 2-letniego Bartusia, który potrzebuje przeszczepu.

8 czerwca w Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Chryzantem 10 w Rudzie Śląskiej odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku dla Bartusia i innych potrzebujących. Wcześniej, 1 czerwca, akcje zaplanowano na rynku w Bielsku-Białej oraz na stadionie orlik w Siemianowicach Śląskich.

Tego typu działania to dla Fundacji DKMS Polska sposób na pozyskiwanie dawców. - Działamy poprzez akcje społeczne, każdy może też skontaktować się z nami przez stronę internetową i poprosić o wysłanie zestawu do pobierania wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka. Kiedy otrzymujemy go z powrotem, możemy na tej podstawie określić cechy zgodności antygenowej - powiedziała kierownik działu rekrutacji dawców fundacji Agata Maraszek.

- W ciągu 4 lat udało nam się pozyskać 330 tys. dawców. To dużo, ale wciąż za mało na taki kraj jak Polska. Przewidujemy, że w 2017 r. liczba zarejestrowanych polskich dawców osiągnie 1 mln osób - dodała.

Bartuś z Rudy Śląskiej wkrótce skończy 2 latka. W lutym stwierdzono u niego białaczkę. Przeszedł już dwa bloki chemioterapii, czekają go kolejne trzy, potem lekarze planują przeszczep szpiku.

- Jego stan w tej chwili jest dobry, ale przeszczep jest konieczny. Niestety, ani brat, ani rodzice nie mogli być dla niego dawcami - stąd trwające już poszukiwania dawcy niespokrewnionego - powiedział dziennikarzom kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu prof. Tomasz Szczepański.

Przedstawiciele Fundacji DKMS przypomnieli, że obecnie rzadko stosuje się bardziej inwazyjną metodę pobierania szpiku z talerza kości biodrowej. Z reguły jest to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej - w Polsce to ok. 80 proc. przypadków. Dawca najpierw przez 5 dni przyjmuje leki, a sam zabieg trwa 3-4 godziny i wymaga jedynie dwóch wkłuć, po czym z jego przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste.

Jak poinformowano podczas konferencji, łącznie we wszystkich polskich rejestrach jest obecnie ok. 440 tys. potencjalnych polskich dawców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH