W 2015 r. pobrano ponad 1,2 mln donacji krwi i jej składników Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium, ani niczym jej zastąpić. Fot. archiwum RZ

Krwi codziennie potrzebują tysiące Polaków, są wśród nich nie tylko ofiary wypadków i osoby wymagające operacji, ale także przewlekle chorzy, m.in. na białaczkę. Z danych Narodowego Centrum Krwi wynika, że w 2015 r. pobrano ponad 1,2 mln donacji krwi i jej składników.

Do oddawania krwi w ostatnich dniach zachęcał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który w sobotę (11 czerwca) podczas inauguracji ogólnopolskiej kampanii społecznej "Twoja krew, moje życie" sam również oddał krew.

- Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium, ani niczym jej zastąpić. Gdy jest potrzebna można polegać tylko i wyłącznie na dawcach, którzy bezinteresownie i dobrowolnie ją oddają - mówił minister.

Każdego roku, 14 czerwca, obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, austriackiego lekarza immunologa, laureata Nagrody Nobla, który w 1901 r. odkrył grupy krwi.

Radziwiłł dziękował wszystkim, którzy skłonni są dzielić krwią z innymi. - Ten wspaniały dar jednego człowieka dla drugiego, a także cały rozwijający się wokół tego ruch honorowego krwiodawstwa to ważne zjawisko społeczne. W wielu instytucjach, w wojsku, w policji, w straży pożarnej, w społecznościach lokalnych to ważny element życia społecznego zapewniający wzajemną życzliwość i budowanie dobrych relacji, także sprzyjający rozwijaniu się społeczeństwa obywatelskiego w Polsce - ocenił.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi, której głównym celem jest dostosowanie polskiego prawa dotyczącego krwiodawstwa do wymagań kilku dyrektyw UE. Jednostki organizacyjne publicznej służby krwi będą miały też obowiązek prowadzenia systemu e-Krew.

To teleinformatyczny rejestr, który ma zawierać informacje o kandydatach oraz dawcach krwi. Ma on służyć przede wszystkim zapewnieniu bezpiecznej krwi lub jej składników na potrzeby lecznictwa, poszukiwaniu krwi i dawców krwi w przypadku pacjentów z rzadkimi grupami krwi oraz monitorowaniu jakości i drogi w krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Ma być także pomocny w ocenie optymalnego zużycia krwi.

25 czerwca br. odbędzie się próba pobicia rekordu Polski w ilości oddanej honorowo krwi. Wydarzenie będzie miało miejsce podczas Wielkiego Pikniku Krwiodawstwa w Ożarowie Mazowieckim, który organizuje Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Strażak" we współpracy z powiatem warszawskim zachodnim. Obecny rekord Polski został ustanowiony w 2015 r. - udało się wówczas pozyskać 178 litrów krwi od 397 uczestników.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH