W 2012 r. przeszczepiono w Polsce 1545 narządów od zmarłych dawców

1545 narządów od zmarłych dawców przeszczepiono w ubiegłym roku w Polsce, podobny rezultat osiągnięto rok wcześniej. W przededniu Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji lekarze przypominają, że choć sytuacja nie jest zła, można zdziałać więcej.

W Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu zorganizowano konferencję podsumowującą dotychczasowy dorobek. Wyróżniono też szpitale, wykazujące największą aktywność donacyjną, podkreślając jednocześnie, że w regionie są wciąż placówki, które nie prowadzą żadnej działalność transplantacyjnej, choć mają taki potencjał.

- Trzeba zrobić rachunek sumienia z donacji i trochę więcej chcieć. O poziomie medycyny świadczy gotowość donacyjna - podkreślił dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, kardiochirurg i transplantolog prof. Marian Zembala. Śląskie to jedyny region w Polsce, na terenie którego przeszczepia się wszystkie możliwe narządy - serca, płuca, nerki, wątroby, trzustki, rogówki, a także szpik. Również na Śląsku - w Centrum Onkologii w Gliwicach - trwają przygotowania do przeprowadzenia pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy.

Jak podkreślono podczas konferencji, dzięki zaangażowaniu Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii oraz Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach udało się przeszczepić serca wszystkim dzieciom, które tego potrzebowały. W 2012 r. Śląskie Centrum Chorób Serca przeszczepiło serca 11 pacjentom do 18. roku życia, najmłodszy Mateusz miał 1,5 roku.

Podczas konferencji podkreślano konieczność rozwoju dawstwa lokalnego - w przypadku serca przeszczep nie może się odbyć później niż 3 godziny od pobrania, ważne jest więc, by współpracowały placówki niezbyt od siebie odległe. Ten model ma też być wykorzystany przy planowanym w Gliwicach przeszczepie twarzy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH