W 2007 roku w szpitalach pozostawiono 713 noworodków. Odnotowano ponad 300 przypadków usunięcia ciąży, zdecydowaną większość przeprowadzono po badaniu prenatalnym, wskazującym na prawdopodobieństwo upośledzenia płodu - wynika ze sprawozdania rządu z wykonania ustawy o planowaniu rodziny za rok 2007.

Sprawozdanie to zostało opublikowane na stronach internetowych Sejmu. Sprawozdanie rządowe podaje dane dotyczące m.in. liczby legalnie przeprowadzonych aborcji, opieki nad kobietą w ciąży i zgonów noworodków.

Podano w nim, że w ub. roku zarejestrowano 322 zabiegi usunięcia ciąży; 37 z nich w związku z zagrożeniem zdrowia kobiety ciężarnej, a 282 - po badaniu prenatalnym, wskazującym na duże prawdopodobieństwo ciężkiego uszkodzenia płodu. W trzech przypadkach ciąża została usunięta, gdyż była wynikiem czynu zabronionego.

Ustawa z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży dopuszcza możliwość usunięcia ciąży, gdy może ona powodować zagrożenie życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo nieodwracalnego uszkodzenia płodu oraz gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

Jednocześnie organizacje pozarządowe szacują, że co roku kilkadziesiąt tysięcy przypadków usunięcia ciąży dokonywanych jest niezgodnie z ustawą.

W 2007 r. udzielono blisko 22 tys. porad genetycznych i wykonano ponad 5 tys. inwazyjnych badań prenatalnych, w rezultacie których stwierdzono 550 patologii płodu. Badania te wykonywane są na zlecenie lekarza ginekologa, w przypadku podejrzenia wystąpienia ryzyka wady genetycznej lub rozwojowej płodu, bądź nieuleczalnej choroby płodu, zagrażającej jego życiu.

W szpitalach pozostawiono 713 noworodków - nie ma informacji o przyczynach pozostawienia dzieci. Najmniej pozostawiono noworodków w województwach podkarpackim i podlaskim; najwięcej w mazowieckim i dolnośląskim.

W 2007 roku zarejestrowano 2 322 zgonów dzieci w wieku poniżej 1 roku życia. Odnotowano blisko 388 tys. urodzeń żywych, co oznacza wzrost o prawie 14 tys. w stosunku do roku 2006, ale blisko połowę mniej (o ponad 46 proc.) niż w 1983 r., który był szczytowym rokiem ostatniego wyżu demograficznego (724 tys. urodzeń żywych).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH